Lékaři z ambulancí dosáhli mírných ústupků, zubaři nespokojeni

Praha - Koalice soukromých lékařů dosáhla dnes při jednáních na ministerstvu zdravotnictví o úhradové vyhlášce na příští rok mírných ústupků. Lékařům v ambulancích neklesnou příjmy o dvě procenta, jak ministerstvo plánovalo. Také regulace za překročení limitu nebudou tak přísné, jak měly být. Dětským praktikům se ale nepodařilo prosadit náhradu za to, že od dětí nemohou vybírat regulační poplatky. Nespokojeni jsou také zubaři, kteří v pátek dodají ministerstvu ještě další analýzy. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že ministerstvo se snažilo maximálně vyhovět požadavkům lékařů, ne vždy to ale bylo možné.

Koalice zastupuje stomatologickou komoru a sdružení praktiků pro dospělé, praktických pediatrů, ambulantních specialistů a gynekologů. „Zatím to nedopadlo, změny jsou u praktiků a specialistů, i když se nedá říct, že by byli radostí bez sebe, ale u zubařů je pořád problém,“ řekl mluvčí koalice a prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Dodal, že v pátek podle domluvy pošle na ministerstvo „nějaké východisko“.

„Se skřípěním zubů jsme se dohodli,“ potvrdil Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Za pozitivní označil to, že základní měsíční platba za registrovaného pacienta, která měla klesnout o korunu, zůstane na nynější výši 49 a 50 korun podle počtu ordinačních hodin. Také regulace, které by v případě zpřísnění prý bránily lékařům psát léky a laboratorní vyšetření, zůstanou na úrovni letoška. „Lékař, který překročí o více než 20 procent průměrné náklady praxe, má možnost zdravotní pojišťovně doložit, že měl nákladné pacienty, ona mu je zaplatí,“ upřesnil Kudyn.

Hodnota bodu, kterými jsou oceněny výkony a podle toho i dostávají lékaři platby, klesne oproti letošku. Podle Kudyna to dopadne hlavně na prevenci, lékaři se pokusí vyjednat s pojišťovnami nějaké zvýhodnění, aby nemuseli omezit preventivní prohlídky. „Ekonomická situace je pro všechny stejná, na úsporách se musejí podílet všichni,“ poznamenal Sršeň. Dodal, že nadále platí pro lékaře možnost, aby si vyjednali s pojišťovnou vyšší platbu, než je ve vyhlášce. Vyhláška určí jen minimum, pod které nesmí platba klesnout. Lékař může dostat víc, bývalo to tak podle mluvčího i v dřívějších letech.

Vyšetření u lékaře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24