Komise vybere kandidáty na šéfa Archivu bezpečnostních složek

Praha – Dnešním dnem pokračuje výběr šéfa Archivu bezpečnostních složek (ABS), součásti Ústavu pro studium totalitních režimů. Výběrová komise si promluví se šesti kandidáty a šéfovi Ústavu Danielu Hermanovi doporučí trojici možných ředitelů. Výběrové řízení na vedoucího archivu vyhlásil začátkem letošního září právě Herman, který nastoupil v srpnu. Zrušil tak původní tendr z doby jeho předchůdce Hazdry. Údajně kvůli zachování transparentnosti, navíc se chtěl sám aktivně účastnit výběru vhodných kandidátů.

"Předcházející výběrové řízení bylo vyhlášeno v době mimořádné správy Ústavu a každý ředitel vnímá ředitele archivu jako blízkého spolupracovníka. Proto by měl mít řádný ředitel možnost participovat na jeho výběru,“ vysvětlil vyhlášení nového konkurzu ředitel ÚSTR Daniel Herman pár dní poté, kdy se sám ujal funkce.

Bez šéfa je přitom Archiv bezpečnostních složek již od června, kdy Hermanův předchůdce Hazdra odvolal jeho dosavadního ředitele Ladislava Bukovzského. Stěžoval si na něj zejména kvůli zveřejnění citlivých dokumentů na webových stránkách ABS. “To pochybení ohledně zveřejnění je samozřejmě na naší straně a já jsem z toho vyvodil proto odpovídající personální důsledky,“ dodal tehdy Hazdra.

Celkem se do výběrového řízení přihlásilo šest kandidátů, z toho jsou dva muži a čtyři ženy. Jedním z nich je i poslední ředitel Bukovzský. Definitivního vítěze pak vybere šéf nadřazeného Ústavu pro studium totalitních režimů Herman. Nový ředitel Archivu bezpečnostních složek by pak měl nastoupit od prvního ledna 2011.