Řidiče trápila námraza, na horách zasněžují

Praha – Druhé ráno po sobě v Česku mrzlo. Po desáté se na části území dostala teplota nad nulu, nejtepleji bylo na jižní Moravě, kde se teploty pohybovaly kolem tří stupňů. Náledí si vyžádalo také jeden lidský život, na brněnsko-svitavské silnici I/43 u Kuřimi zahynul řidič. Přestože se chladné počasí podílelo na tragédii, přineslo také příslib zimních radovánek. První lyžařské areály chtějí o víkendu zahájit sezonu. Studená fronta ze severu bude do České republiky proudit i během víkendu.

Oproti dlouhodobému teplotnímu normálu jsou současné teploty podprůměrné o více než dva stupně a nejméně do konce listopadu se bude ochlazovat. Teploty budou klesat zejména v nočních hodinách. O víkendu se očekávají nejnižší ranní teploty na sněhové pokrývce až 15 stupňů pod nulou. Nejvíce sněhu napadlo v v Beskydech, na Šumavě a v Jeseníkách.

Náledí a sníh zaskočily dnes řidiče na mnoha místech v Česku. Vážné potíže nastaly v Jihomoravském kraji, kde jízdu po namrzlé vozovce nepřežil jeden řidič. Nehodu přitom způsobil jiný řidič, jeho neovladatelná dodávka vjela do protisměru a usmrtila muže v osobním autě. „Bohužel kromě klasických ťukanců jsme zaznamenali i vážnější dopravní nehody, a to zejména u obce Kuřim, kde došlo ke smrtelné dopravní nehodě, při níž zemřel třiatřicetiletý muž,“ uvedla mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková. Jeho spolujezdec a viník nehody jsou v nemocnici.

Video Dopravní nehody na dnešním náledí ochromily jih Moravy
video

Dopravní nehody na dnešním náledí ochromily jih Moravy

V Plzni byl dopravní kolaps a nehody se počítaly na desítky. Hned 7 aut včetně jednoho kamionu se dostalo do řetězové srážky na obchvatu kolem Ostrova na Karlovarsku. Ledovka zkomplikovala také provoz v Brně, kde se v Hradecké ulici stalo i několik nehod.

Nebezpečné byly zejména mosty, na kterých silnice zespoda snáze promrzá. Na náledí si musí dát řidiči pozor i v následujících dnech. Navíc se vrátí sněžení i do nížin.

Zima přichází, lyžovat se začne v sobotu

Čekání končí, v sobotu mohou lyžaři poprvé v nadcházející sezoně vyrazit na sjezdovky. Tradičním průkopníkem bude černohorský areál v Krkonoších, kde bude v provozu jedna půlkilometrová sjezdovka a vlek. V ceně skipasu, který bude skiareál prodávat za 250 korun, má být také výjezd a sjezd kabinkovou lanovkou.

V dalších lokalitách sice většinou vleky ještě nepustí, ale už začalo zasněžování. Velké skiareály v Krkonoších nebo na Šumavě by měly začít provoz v příštím týdnu. Navíc například na Horních Mísečkách už jsou k dispozici běžecké stopy, zatím však upravené pouze pro bruslení.

V Jizerských horách má nejvíce sněhu Šerák (8 cm). V Krkonoších na Černé hoře je 20 cm, v Orlických horách v Říčkách 18 cm a na Šumavě na Špičáku 20 cm. Klínovec v Krušných horách hlásí 15 cm.

Páteční nejnižší ranní teploty budou klesat až na 6 stupňů pod nulou, odpoledne se má oteplit až na 3 stupně nad nulou, zpočátku dne bude polojasno až oblačno, ojediněle s mrznoucími mlhami. V sobotu ráno se očekává v nížinách kolem 5 centimetrů nového sněhu.