Ústavní soud dal ženě novou šanci na odškodnění za vyoperované vaječníky

Brno – Ústavní soud dal pacientce novou šanci, že by za odstranění vaječníků a vejcovodů při gynekologické operaci mohla dostat odškodnění. Žena podstoupila operaci nádoru na děloze ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, k odstranění vaječníků prý ale souhlas nedala. Podle Ústavního soudu pak soudy porušily její právo na spravedlivý proces. Případ proto musí znovu řešit pražský městský soud.

Ošetřující lékař napsal před operací do zdravotnické dokumentace, že má operatér vaječníky vyjmout jen v případě patologického nálezu. Lékaři pak na jednom z vaječníků našli nezhoubnou cystu. Podle jednoho z vypracovaných posudků jde však o poměrně častý nález, který nijak neohrožuje život pacientky. Pacientka se proto domnívala, že nebylo vyoperování vaječníků a vejcovodů nezbytné. Stěžovala si také na to, že ji lékaři řádně nepoučili.

Podmínky stanovené před operací pro případné odstranění vaječníků považovala za neurčité. Slovo „patologický“ si totiž pacientka vysvětlovala jako zdraví ohrožující nález, který není slučitelný se životem. Soudy se však nakonec přiklonily k názoru, že patologickým nálezem je jakákoliv známka choroby, například vyrážka na kůži nebo otok kloubů. Podle rozsudků tak lékaři postupovali v souladu se zákonem. 

Jenomže podle Ústavního soudu nemohly soudy vůbec formulovat vlastní stanovisko, zda je nález patologický. „Posouzení, zda byl nález na vaječnících a vejcovodech patologický, nepochybně mezi odborné právní znalosti nepatří a nelze to zařazovat mezi znalosti získané výukou, výchovou nebo životní zkušeností soudce,“ rozhodl Ústavní soud.