Plzeň povede Baxa, Prahu 13 znovu Vodrážka

Praha - Novým primátorem Plzně se dnes stal pětatřicetiletý Martin Baxa z ODS. Zvolení na ustavujícím zasedání zastupitelstva mu zaručovala koaliční smlouva, kterou sepsala ODS a ČSSD. Také Praha 13 už má svého starostu, dnes se jím opět stal David Vodrážka z ODS. Vodrážka tento post zastával i v minulých dvou volebních obdobích, v současnosti je zároveň poslancem. Jasněji je i v Hradci Králové, kde jsou zastupitelé zvolení za KSČM ochotni podpořit Koalici dobré vůle, kterou tvoří ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec. Koalice dosud měla 15 hlasů, pokud by společně hlasovali i komunisté, získala by v sedmatřicetičlenném hradeckém zastupitelstvu nadpoloviční počet hlasů.

Koalice ODS a ČSSD v Plzni disponuje pohodlnou většinou 28 ze 47 hlasů zastupitelů. Pro Baxu se dnes v tajném hlasování vyslovilo 30 zastupitelů. Jiný kandidát na primátora navržen nebyl. Podle koaliční dohody mají v devítičlenné radě obsadit zástupci ODS pět a ČSSD čtyři místa. V čele čtvrtého největšího města v ČR nahradil Baxa, bývalý krajský radní pro kulturu a památkovou péči a nyní šéf výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva Plzeňského kraje, dosavadního primátora Pavla Rödla. Ten byl v roce 2006 zvolen za ODS, letos po ostré kritice vůči ODS vedl kandidátku Občané.cz.

Na Praze 13 vyhrála volby s náskokem ODS. Na koalici se dohodla se sociální demokracií a Občanskou koalicí Prahy 13. Vodrážka měl protikandidátku, kterou byla Soňa Dóžová (TOP 09). Na základě koaliční dohody ODS obsadí kromě místa starosty také dva posty jeho zástupců a dvou radních. ČSSD připadly posty jednoho místostarosty a dvou radních. Občanská koalice Prahy 13 bude mít v radě jednoho zástupce.

V Hradci Králové zřejmě podpoří koalici komunisté

Pět komunistických zastupitelů dnes uvedlo, že svým prohlášením reagují na výzvu koalice, která vyzvala další strany k podpoře jejich společného programu, ve kterém je třeba personální změna ve vedení města, odvedení tranzitní dopravy z centra, řešení systému parkování ve městě či zprůhlednění zakázek a výběrových řízení.

„Tyto cíle se v podstatných rysech shodují s cíli klubu zastupitelů za KSČM, a prohlašujeme, že jsme připraveni kroky této koalice podpořit,“ uvedli zastupitelé. Podle slov lídra kandidátky TOP 09 Richarda Nádvorníka chce Koalice dobré vůle nadále jednat i s dalšími stranami. „Jsme stále připraveni jednat, věříme, že přijdou. Naším cílem je koalice s 19 a více hlasy, komunisté členy koalice nebudou, a je jen na nich, jak budou hlasovat,“ řekl Nádvorník.

V Hradci Králové zatím zastupitelé nedokázali najít shodu a zvolit nové vedení města. Na pondělním jednání v tajné volbě zvolili pouze náměstka primátora, kterým se stal Vlastimil Ondráček (ČSSD). Další jednání je přerušené do 30. listopadu a strany se snaží dohodnout na většinové koalici. Po volbách o středopravé koalici v Hradci vyjednávali zástupci ODS, Hradeckého demokratického klubu, Volby pro město a Doma v Hradci a TOP 09. Tato koalice měla celkem 21 hlasů. Vyjednávání však opustila se svými čtyřmi zastupiteli TOP 09.