Trest za KSČM: TOP 09 zrušila českobudějovickou organizaci

České Budějovice - Jihočeská TOP 09 dnes na základě analýzy průběhu a výsledku voleb vyloučila dva členy a zrušila místní organizaci TOP 09 v Českých Budějovicích. Výbor vyloučil Martina Červeného, člena volyňské organizace TOP 09 a předsedkyni českobudějovické organizace TOP 09 Barboru Liškovou, potvrdil po jednání místopředseda krajského výboru a poslanec Zdeněk Bezecný.

Jednatřicetiletá předsedkyně místní organizace v Českých Budějovicích Barbora Lišková bez konzultací a uvědomění výboru bezdůvodně vyškrtla Jiřího Kořínka z kandidátní listiny do českobudějovického zastupitelstva.

Červený byl vyloučen za to, že vstoupil do radniční koalice ve Volyni s KSČM. Jednal jménem TOP 09 bez konzultace s výborem jak místní, tak regionální organizace. Na opakovanou výzvu regionálního výboru Strakonice odmítl z koalice vystoupit, což bylo jasné porušení stanov a usnesení strany, že ten, kdo bude v koalici s KSČM, bude vyloučen, uvedl krajský manažer Jiří Žižka.

Českobudějovická organizace má podle Bezecného na 120 členů. Pravomoci místního výboru převzal regionální sněm. Zrušení organizace navrhl šéf budějovického regionu Slavoj Dolejš.


Už před komunálními volbami zrušilo vedení TOP 09 libereckou organizaci. Zmocněnec strany tam bez jejího vědomí vyškrtl tři své rivaly z kandidátky pro obecní volby, včetně lídra Luďka Nečesaného. TOP 09 pak stáhla všechny své kandidáty a voleb v Liberci se nezúčastnila.