Policie zpřísní kontroly německých aut v příhraničí

Praha - Policisté plánují před koncem roku v příhraničí razantně zpřísnit kontroly vozidel s německými poznávacími značkami. Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek Právu řekl, že se nejedná o odvetu za údajnou šikanu, na kterou si už delší dobu neúspěšně stěžují čeští řidiči při kontrolách na německé straně hranic. Podle Bílka je důvodem kontrol zvýšený počet krádeží aut. O sporných kontrolách českých řidičů bude ministr vnitra John jednat se svým německým protějškem v lednu příštího roku.

Policie prý od saských kolegů dostala informace o nárůstu kriminality o 300 procent. „Na krádežích se přitom často podílejí čeští občané nebo se ty vozy do Česka převážejí, čili je logické, že na tuto situaci musíme nějak reagovat,“ vysvětlil Bílek. Vedle toho se policisté v příhraničních oblastech zaměří na dodržování silničních předpisů.

Hlídky budou u zastavených luxusních vozů s německými značkami důkladně kontrolovat především legálnost jejich původu. „Nebudeme a ani nemůžeme nikoho šikanovat,“ zdůraznil Bílek s tím, že jde o adekvátní opatření, nikoliv o odvetu. Že by se jednalo o nějakou formu recipročního opatření, odmítl i ministr vnitra Radek John.

Zpřísnění kontrol přišlo v době, kdy se na české instituce obrátilo už několik desítek řidičů, kteří si stěžují na nepřiměřené kontroly v sousedním Bavorsku. Několik Čechů si stěžovalo i na rakouskou policii. Německé i bavorské úřady ale už dříve tvrzení o nepřiměřenosti kontrol odmítly s tím, že jde o účinný nástroj proti příhraniční kriminalitě.

Policejní kontrola
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24