Sníh a námraza komplikují dopravu, o víkendu se rozjedou první vleky

Praha - I dnes trápí počasí řidiče zejména v Krkonoších a v Karlovarském kraji, kde celou noc sněžilo. Na silnicích a cestách hrozí vznik sněhových jazyků a závějí, na východě při mrznoucích srážkách i ledovka. Kluzké cesty hrozí podle meteorologů od dnešních 17:00 do sobotního rána v Čechách a na Vysočině. Kromě mrazu se očekává i další sněžení. To přijde v noci z pátku na sobotu, kdy může na většině území napadnout kolem pěti centimetrů nového sněhu, z neděle na pondělí a během pondělí až dalších 25 cm. V krkonošských areálech na Černé hoře a v Horních Mísečkách se zítra rozjedou první vleky.

„V provozu bude zkrácená délka lyžařského vleku Anděl - 300 metrů. V současné době probíhá technické zasněžování sjezdových tratí a další dny budeme otevírat další úseky,“ řekl Petr Hynek z černohorského skiareálu.

Počasí by podle meteorologů mělo přát vlekařům v následujících dnech. Kolem pěti centimetrů sněhu by mělo napadnout v noci na sobotu, další sněžení se očekává z neděle na pondělí. Dnešek je zřejmě také posledním dnem, kdy se teploty vyšplhaly nad bod mrazu, předpověď na víkend a následující týden už počítá s nejvyššími denními teplotami mezi minus čtyřmi až plus jedním stupněm Celsia. V noci pak přituhne na minus pět až minus deset stupňů, v neděli může při vyjasněné obloze klesnout rtuť teploměru až k minus 14 stupňům.

Během dne sněžilo zejména na Karlovarsku a mokrý sníh na silnicích namrzá. Do rána tam napadalo více než pět centimetrů sněhu. Srážky zasáhly celé území regionu, sníh je mokrý a teplota se pohybuje od minus tří do jednoho stupně nad nulou. Dopravní situace je složitá a jízda tam vyžaduje zvýšenou pozornost. Teplota se pohybuje od minus tří do jednoho stupně nad nulou. Obdobné problémy mohou řidiče potkat v Krušných horách, Krkonoších a také Orlických horách.

Jízdu se zvýšenou opatrností doporučují dnes silničáři motoristům na některých silnicích v Olomouckém kraji, kde v okolí Hanušovic na Šumpersku leží na lokálních vozovkách ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na Olomoucku se mohou na silnicích tvořit námrazy.

Meteorologové varují před náledím. Kluzké cesty hrozí od dnešních 17:00 do soboty ráno v Čechách a na Vysočině. Opatrní mají být hlavně řidiči.

V Krušných horách a na Děčínsku může být dohlednost snížená také vlivem sněžení. Úseky dálnice D8 v Ústeckém kraji jsou sjízdné bez omezení. Řidiči by měli jízdě věnovat zvýšenou opatrnost.

Ilustrační foto
Ilustrační foto