Barták může přijít o bezpečnostní prověrku

Praha - Náměstek ministra financí a bývalý ministr obrany Martin Barták, kterého policie vyšetřuje kvůli podezření z korupčního jednání, by mohl přijít o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. S informací dnes přišly Lidové noviny (LN). Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) se podle LN zajímá i o šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského.

Barták je spojován s řadou pochybností, které doprovází hned několik armádních zakázek, například jde o nákup obrněných transportérů Pandur či letadel CASA. Poslední kauza souvisí s armádním nákupem vozů Tatra. „NBÚ zkoumá, zda zrušit platnost osvědčení této listiny. Existuje vážné podezření, že přestal splňovat podmínky pro její vydání,“ cituje deník vysoce postaveného státního úředníka. Pro Bartáka, který je nyní kvůli policejnímu vyšetřování na dovolené, by to znamenalo, že by se už nemohl vrátit na post náměstka. Vyjádření samotného Martina Bartáka se deníku získat nepodařilo.

NBÚ zkoumá také příjmy Petra Hulinského. On sám tvrdí, že se o své osvědčení nebojí, úřad podle něho pouze prověřuje některé informace z médií. „Novináři uvedli jiné příjmy než já ve svých daňových přiznáních. Jejich údaje jsou samozřejmě nesmyslné,“ tvrdí Hulinský. Hospodářské noviny před časem uvedly, že si coby opoziční zastupitel za poslední tři roky v městských firmách vydělal minimálně 18,9 milionu korun. Oficiálně se úřad k případům vyjádřit odmítl.