Fischer pokřtil knihu, nevyloučil ani návrat do politiky

Praha - Bývalý premiér a nynější viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Jan Fischer si na dnešním křtu své životopisné knihy nechal otevřená zadní vrátka pro návrat do české politiky. Fischer, který se za 14 měsíců svého působení v čele vlády stal jedním z nejpopulárnějších politiků v zemi, ke svému návratu do politiky poznamenal nikdy neříkej nikdy.

V textu své knihy Ano, pane premiére aneb Rozhašená země popisuje nejen období své vlády a kontakty s politiky, jako byli předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, ale i své dětství a dlouholetou práci ve statistickém úřadu. Topolánka s Paroubkem si prý například označil za dvojici „Hugo a Boss“. Byl to přitom právě Topolánek, který Fischerovi nabídl stanout v čele „překlenovací úřednické vlády“ poté, co Paroubkova ČSSD uspěla a Topolánkův kabinet v polovině českého předsednictví EU na jaře 2009 svrhla.

„Já mám co dělat, mám hodně práce. Mám čtyřletý kontrakt a jsem v Londýně na svém novém pracovišti opravdu spokojen,“ podotkl Fischer ke svému působení v EBRD. Svou případnou budoucnost v české politice by prý v žádném případě nespojoval s příklonem k některé z politických stran. Už před posledními volbami Fischer odmítal nabídky na vstup do stranické politiky.

Když bude zájem, možná to zkusí…

Zároveň dnes ale prohlásil, že o vstupu do politiky by uvažoval jen v situaci, „kdy o to bude mít někdo zájem“, tedy kdy by po jeho službách existovala poptávka. „Ostatní nechme času, jak poběží. Já jsem politiku se vždy snažil dělat jako servis pro lidi,“ dodal expremiér.

Knihu, kterou vydalo nakladatelství Daranus, dnes pokřtili herci Jan Hrušínský a Miluše Špechtová a také rektor VŠE Richard Hindels. Mezi návštěvníky bylo mnoho členů Fischerovy vlády, mimo jiné jeho ministři zahraničí a financí Jan Kohout či Eduard Janota. Dorazil také exministr obrany Martin Barták, který je v tyto dny jako náměstek ministra financí na neplacené dovolené v souvislosti s podezřením z možné korupce.

Kniha Jana Fischera
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24