Náměstek báňského úřadu, který kritizoval tunel Blanka, byl odvolán

Praha - Náměstek Českého báňského úřadu Dušan Havel byl podle dnešních informací serveru Euro.cz koncem letošního října odvolán z funkce. Stalo se to jen krátce po té, co v pořadu Reportéři ČT kritizoval stavitele tunelu. Nový mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek dnes ale řekl, že odvolání nemá s budováním Blanky souvislost. Havel uvedl, že kauzu nemůže komentovat.

Báňský úřad vyšetřoval tři nehody, kdy se tunel při stavbě propadl. Po posledním propadu z letošního července udělil stavební firmě Metrostav milionovou pokutu. Havel po šetření uvedl, že Metrostav nedodržoval bezpečné stavební postupy. Firma prý dělala chyby při odstraňování provizorních výztuží a nepoužila dostatek stavebních kotev.

Dušan Havel pro Reportéry ČT:

„My jsme zjistili, že chyběl beton v celém pásu, určitém pásu. A další problém byl ten, že docházelo k nešetrnému bourání provizorní výztuže, a to násilným způsobem, vyrváváním.“

Podle serveru Euro.cz byl ale Havel na začátku listopadu degradován a přesunut na plzeňské pracoviště. „Odvolání nelze spojovat s tunelem Blanka, šlo o restrukturalizaci v rámci úřadu,“ řekl Machek.