Předražené telefonní automaty si už vysloužily třetí pokutu

Praha - Už třetí pokutu udělil Český telekomunikační úřad společnosti, která v turisticky zajímavých lokalitách v Praze provozuje telefonní automaty. Hovory z těchto přístrojů jsou výrazně dražší než z jiných, ale zákazník o ceně není podle úřadu dostatečně informován. Zákazníci by podle telekomunikačního úřadu měli být při volání z těchto automatů obezřetní. Firma v minulosti dostala už dvě pokuty v celkové výši 330 tisíc korun. Výši aktuální - třetí sankce - nechce úřad prozradit. Pokud by firma dál porušovala zákon, hrozí jí až dvoumilionová pokuta.

Telefonní automaty provozovala firma Trident Communications v uzavřeném prostoru Letiště Praha. Z takových automatů se dá volat i prostřednictvím platební karty a hovory z nich jsou několikanásobně dražší než z jiných telefonů. „Provedli jsme šetření na letišti Ruzyně a zjistili tři závažné nedostatky,“ řekl Cyril Kantor, ředitel kontrolního odboru.

Z automatu se nedalo dovolat na linky tísňového volání, zákazník neměl šanci dopředu zjistit cenu hovoru a chyběl i kontakt, kde by nespokojený volající mohl drahý nebo neuskutečněný telefonát reklamovat. První pokuta byla 110 tisíc korun. Firma ale nedostatky neodstranila. „Posléze jsme zahájili nové správní řízení a uložili dvojnásobnou pokutu ve výši 220 tisíc korun,“ konstatoval Kantor. Společnost Letiště Praha s firmou Trident Communications rozvázala smlouvu a telefonní automaty poté z letiště zmizely.

Třetí kontrola, třetí pokuta. Tentokrát na hlavním nádraží. Opět chybí informace, kolik zákazníka bude hovor stát. Přesnou výši úřad neřekl, sankce ještě není pravomocná. Mělo by jít znovu o částku přes sto tisíc korun.

Trident Communication se brání: ceník se prý mění příliš často

Pokutovaná společnost se hájí, že ceník na automaty dát nejde, protože se často mění. „Když se vezme telefon a zmáčkne se nula, tak se dostanete k operátorovi a ten sdělí cenu. To by mělo být dostatečné,“ prohlásil Michel Alexiev, jednatel společnosti Trident Communication.

Český telekomunikační úřad prověřuje další podobnou společnost, lucemburskou BBG. Ta je známá po celém světě a před časem začala fungovat i u nás. Minuta hovoru do ciziny přes inzerované číslo přijde až na 1 700 korun.

ČSA
ČSA