V otázce kouření musí jít politici příkladem, říká poslanec za ODS Šťastný

Praha - Na následky pasivního kouření zemře ročně až 600 tisíc lidí. Takový výsledek přinesl první globální průzkum dopadů pasivního kouření. Studie doporučuje, aby bylo kouření ve veřejných prostorech legislativně regulováno. Česko je ale pozadu. Stále se totiž jednoznačně nepřipojilo k zemím, které kouření v restauracích zakázaly. Například v Irsku přitom až 90 procent kuřáků zákaz podporuje.

Novela protikuřáckého zákona, kterou Senát schválil v červenci 2009, nyní ponechává na majitelích restaurací, aby si sami zvolili, je-li jejich podnik kuřácký, nebo nekuřácký. Nálepka se symbolem cigarety musí být povinně vylepena na vstupních dveřích podniku. „Český zákon by mohl být pro Evropu vzorem. Je velmi svobodomyslný a současně kuřáky chrání,“ prohlásil senátor za ODS a vášnivý kuřák Jaroslav Kubera. Podle zákoníku práce mají ale pracovníci v pohostinství garantováno nekuřácké prostředí. „Je pouze otázkou času, kdy první servírka nebo číšník zažalují stát a vysoudí obrovské peníze,“ podotkl poslanec za ODS Boris Šťastný.

Ten si rovněž myslí, že politici by měli sloužit lidem jako příklad. „Rozhodně nebudu otevírat fabriky na smrt jako pan prezident, nebudu dělat reklamu tabákovému průmyslu,“ konstatoval. Podle Kubery je ale nejdůležitější dělat prevenci, aby děti nezačínaly kouřit. „Tam vidím cíl, nikoliv ve sveřepém boji, používání jakýchkoliv prostředků a lží, které podporuje Evropská unie,“ řekl senátor. Varování před následky kouření by nejraději viděl uvnitř balíčku cigaret.

Lékařka Eva Králíková:

„Polovina kuřáků zemře o 15 let dříve než nekuřáci. V zemích, kde jsou všechna veřejná prostředí nekuřácká, klesl počet akutních infarktů myokardu o 17 procent.“


V České republice stojí nemoci spojené s kouřením každoročně život zhruba 18 tisíc lidí. Kouří téměř 30 procent populace. A stále více mladých. Adolescenti začínají s cigaretami už kolem 10. roku života.

O omezení nebo zákaz kouření se v Parlamentu bojuje už řadu let. Jeho zastánci tvrdí, že zákazy kouření v podstatě vedou k omezování práv a svobod člověka. Odpůrci kouření naopak vytrvale poukazují na to, že cigaretový dým ohrožuje i nekuřáky a že pasivní kouření vede ke vzniku zhoubných nemocí. Podařilo se jim prosadit úplný zákaz kouření ve veřejných prostorách, na úřadech, letištích, nádražích i zastávkách městské hromadné dopravy.

Senátor Kubera:

„Nikotin jako samotná látka zlepšuje paměť a používá se jako lék.“


Česká republika podle studií přichází ročně asi o 15 miliard. Sice hodně vydělá na daních a ušetří na důchodech, které nemusí zemřelým vyplácet, na druhé straně má ale obrovské výdaje, hlavně s léčbou vážných onemocnění.

Ročně na světě umírá na následky pasivního kouření více než 600 tisíc lidí. Z toho je přitom 165 tisíc dětí mladších pěti let. Studie ze 192 zemí světa tak ukazuje, že pasivní kouření je nebezpečné zejména pro malé děti, kterým v zakouřeném prostředí hrozí syndrom náhlé smrti stejně jako zápaly plic nebo astma. Pasivní kouření také způsobuje srdeční choroby, dýchací obtíže a rakovinu plic. Cigarety mají na světě celkem na svědomí 5,7 milionu lidských životů ročně.

Zákazy kouření ve veřejných prostorách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24