VZP zadala zakázku za 240 milionů bez výběrového řízení

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zadala v době, kdy musí zdravotnictví kvůli škrtům výrazně šetřit, bez výběrového řízení zakázku za 240 milionů korun. Peníze půjdou na kontrolu průmyslových kamer a alarmů v kancelářích pojišťovny. Členové správní rady VZP ale tvrdí, že o zakázce, kterou dostala firma Lenia, nic nevědí. Informaci přinesl deník MF Dnes.

VZP zakázku zadala firmě Lenia 12. listopadu, jen několik dnů poté, co ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) oznámil, že ve zdravotnictví je nutné uspořit dvě miliardy korun. „Spravujeme 73 budov a majetek za 3,5 miliardy. Je potřeba zkvalitnit systém ochrany bezpečnosti. Jiný dodavatel by byl dražší,“ řekl mluvčí VZP Jiří Rod. Servis podle něj bude prováděn paušálně, zatímco dříve pojišťovna platila za jednotlivé výjezdy údržbářů.

Firmu Lenia obklopují pozoruhodné okolnosti

Pojišťovna tvrdí, že službu potřebuje, bezpečnostní systémy totiž zastarávají a množí se závady. Členové správní rady VZP ale tvrdí, že o zakázce nevědí. „O tom jsem neslyšel, takže se to na správní radě asi neřešilo,“ reagoval předseda rady a poslanec ODS Marek Šnajdr. Management pojišťovny totiž musí ze zákona informovat jen o plánech na koupi majetku. Úspory přitom žádá i sama správní rada. Na pondělním jednání například odložila projekt za 120 milionů na počítačový program, který by zjednodušil vymáhání dluhů od neplatičů pojistného.

Firmu Lenia navíc podle deníku obklopují pozoruhodné okolnosti. Šéf její odnože, bezpečnostní agentury, Jiří Kubín byl přítelem zabitého šéfa podsvětí Františka Mrázka a sám ho přežil jen o dva měsíce. V pražském Kunratickém lese ho doslova rozstřílel nájemný vrah.