Qantas se už vadných motorů nebojí, airbusy mohou do vzduchu

Sydney - Australská letecká společnost Qantas dnes obnovila lety svých strojů Airbus A380. Všech jejích šest letounů tohoto typu zůstávalo na zemi poté, co jeden z airbusů aerolinek musel začátkem listopadu nouzově přistát v Singapuru, když mu za letu explodoval jeden ze čtyř motorů Trent 900 firmy Rolls-Royce. Následovalo vyšetřování a výměna zhruba 40 motorů. Motory společnosti Rolls-Royce má ve vybavení na 650 leteckých společností a kolem 4 000 soukromníků nebo firem.

Generální ředitel Alan Joyce se zúčastnil prvního letu, aby ukázal, že si je jistý, že letadla jsou bezpečná. Před vzletem prohlásil, že aerolinky mají vždy na zřeteli stoprocentní bezpečnost cestujících. Let Airbusu A380 ze Sydney do Londýna byl odložen na dnešní odpoledne, sdělil mluvčí aerolinek, aby se Joyce mohl k letu připojit.

Poplach kolem nouzového přistání stroje A380 vyvolal celosvětové prověrky motorů Rolls-Royce u dvaceti největších a nejnovějších letounů, které nyní využívají tři letecké společnosti. Vyšetřování toho, co počátkem listopadu způsobilo explozi motoru stroje, stále pokračuje.

Podle společnosti Rolls-Royce byla příčinou havárie ze začátku listopadu vadná součástka, která způsobila vznícení oleje v motoru. Kromě společnosti Quantas odstavily tři ze svých jedenácti letounů i Singapore Airlines. Výměna motorů se dotkla také letounů společnosti Lufthansa.