Velké Hamry mají novou železniční zastávku

Velké Hamry (Jablonecko) – Ve Velkých Hamrech u Tanvaldu zahájila Správa železniční dopravní cesty zkušební provoz nové zastávky. Zastávka Velké Hamry – město leží na trati Tanvald – Železný Brod, v okolí Tanvaldu je to letos už čtvrtá nová železniční zastávka. Cena její stavby byla 6,5 milionu korun, informovala mluvčí mikroregionu Tanvaldsko Kateřina Preusslerová.

Zastávka má podobu jednostranného 90metrového nástupiště s přístupovými rampami, opěrnou zdí a přístřeškem z ocelové konstrukce a kaleného skla. Během stavby nové zastávky se dočkala opravy přilehlá silnice, proběhla také oprava kanalizace.

První vlak zastavil na zastávce Velké Hamry – město, která leží severně od hamerského nádraží, dnes ve 4:29. Prozatím zastavují pouze regionální spoje, zatímco rychlíky na lince Praha–Tanvald, které mezi Železným Brodem a Tanvaldem zastavují na všech ostatních místech, zatím budou novou zastávku projíždět. Stavět s nimi během zkušebního provozu není možné. Zkolaudována bude zastávka až 30. června 2011, poté by na ní rychlíky měly začít stavět.

Projekt Zlepšení dopravní obslužnosti území Mikroregionu Tanvaldsko zahrnuje výstavbu čtyř železničních zastávek a výměnu 18 čekáren na autobusových zastávkách v městech Desná, Smržovka a Velké Hamry. Jeho cílem je zkvalitnění dopravní obslužnosti obcí mikroregionu. Celkové náklady jsou zhruba 29 milionů korun, z toho 24,8 milionu pokryje dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.