Pardubice připravují proměnu nádraží – jako první vymění fotografie

Pardubice – Dnes už historické fotografie míst bývalého Československa, které zdobí halu pardubického nádraží, zmizí v nejbližších dnech. Nahradit by je měly snímky nové, které však už budou představovat návštěvníkům pouze Pardubice a Pardubický kraj. Následovat budou i další úpravy stárnoucího nádraží, v příštích letech by měl vzniknout i autobusový terminál hned před staniční budovou.

Současné pardubické hlavní nádraží bylo otevřeno v roce 1958, od té doby se nedočkalo mnoha změn a v hale je to poznat. „Fotografie staré desítky let jsou zažloutlé a poškozené. V nejbližších dnech budou nahrazeny fotografiemi novými,“ řekl krajský ředitel Českých drah Michal Štěpán. Další novinkou na nádraží budou informační kiosky, které už jsou cestujícím k dispozici na mnoha velkých stanicích.

Dráhy by chtěly návštěvníkům nádraží zpřístupnit ochozy, kde je vzduchotechnika zakrytá vzrostlými palmami v květináčích. „Máme připravenou studii, kterou představíme v polovině prosince,“ řekl Štěpán s tím, že by bylo možné využít po roce 2013 evropské dotace.

Největší změnou v podobě stanice by měla být přístavba autobusového terminálu. „Město připravuje projekt a bude se ucházet o dotace ze švýcarských fondů. Teď probíhá taková ta rutinní fáze, projekt se bude připravovat deset až dvanáct měsíců,“ uvedl ředitel Štěpán.