Česko čeká sněhová kalamita, řidiči by měli zůstat doma

Praha - V Česku bude od nedělního večera silně sněžit, meteorologové varují před kalamitou. Do pondělního rána napadne pět až třicet centimetrů sněhu. Zvláště na jihu Moravy bude sníh mokrý a těžký, hrozí proto, že dopravu zkomplikují popadané stromy, které se pod tíhou sněhu zlomí. Meteorologové radí, aby lidé od nedělního večera raději nevyjížděli.

Výstraha Českého hydrometeorologického úřadu platí od nedělních 18 hodin a potrvá celých 24 hodin. Během pondělí by mělo sněžení pomalu ustávat. Řidiči ale musí počítat s dopravními komplikacemi, odklízení sněhové nadílky silničářům potrvá. „Teď přichází navíc v kombinaci, že je to z neděle na pondělí, to znamená v době, kdy je opravdu velký silniční provoz,“ upozornila meteoroložka Taťána Míková.

Na horách na severu a severovýchodě napadne dokonce až 30 centimetrů nového sněhu a budou se tam tvořit sněhové jazyky. Sníh se bude držet i v nížinách.

Pokud řidiči nemohou svou cestu odložit, měli by jezdit opatrně a neměli by zapomínat na sněhovou výbavu včetně sněhových řetězů a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Na silnice by se měli vydat teple oblečeni a s sebou by měli pro případ nouze vzít menší zásobu jídla a pití.

Sníh pokryl většinu území České republiky už v pátek večer a udržel se až do sobotního dopoledne. Teploty se pohybují kolem bodu mrazu, místy přetrvávají sněhové přeháňky. Silnice jsou na většině území sjízdné nebo na nich leží rozbředlý sníh. Zvláště na komunikacích nižšího stupně by měli být řidiči velmi opatrní.