Na stole se hraje mistrovsky

Praha - Poslední možnost stát se mistrem republiky ve hře Pentago měli o víkendu hráči ze všech krajů České republiky. Bylo to totiž naposledy, co ji organizátoři zařadili na program turnaje. Na své si přišli i vyznavači dalších stolních her Ubongo a Carcassonne. Obliba stolních her se rok od roku zvyšuje. A už nejde jen o způsob jak se pobavit, nové deskové hry totiž mohou posloužit i jako učební pomůcka.

Nejde o to stát se mistrem, ale mistrovsky si zahrát, to je slogan turnaje ve třech stolních hrách. Pentago se podobná piškvorkám, Ubongo procvičí představivost, Carcassonne pracuje s mapou a figurkami. „Na letošní finále se nám sjelo 140 účastníků krajských kol z celé republiky, účastnilo se všech 14 krajů,“ uvedla organizátorka turnaje Iveta Vodičková.

Stolní hry jsou záležitostí všech věkových kategorií. Ve hře Pentago se sešel nejstarší s nejmladším účastníkem turnaje - třiašedesátiletý Karel Frič z Moravskoslezského kraje a pětiletý Jakub z Bíliny.

Takzvané nové společenské hry se začaly objevovat před dvaceti lety. Jejich rostoucí oblibě pomohlo i to, že se přizpůsobily modernímu životnímu stylu. „Mají zajímavé téma, rychle se odehraje jedna partie, protože dneska lidi mají poměrně málo času,“ uvedl rozhodčí Pavel Prachař.

Podle odborníků se nové společenské hry dobře uplatní i jako doplněk výuky, zejména matematiky. „Na Pentagu se dá skvěle vysvětlit v matematice soustava souřadnic, na Ubongu se dá krásně vysvětlovat obsah,“ doplnil organizátor turnaje Jan Vodička.