Johna Čechova rezignace znepokojila, chce ho mít za náměstka

Praha - Okolnosti odchodu náměstka policejního prezidenta Viktora Čecha jsou podle ministra vnitra Radka Johna „velmi znepokojující“. V diskusním pořadu Partie televize Prima prohlásil, že Čechovi chce nabídnout místo náměstka přímo na ministerstvu vnitra. John také uvedl, že premiérovi Petru Nečasovi (ODS) už navrhoval určitá jména na osobu nového policejního prezidenta, předseda vlády s nimi ale nesouhlasil.

„Není to jen moje věc,“ reagoval s poukazem na koaliční smlouvu na kritiku exministra vnitra Martina Peciny (ČSSD), že už před časem avizoval odvolání stávajícího policejního šéfa Oldřicha Martinů, ale dosud tak neučinil. Na koaličních jednáních se o odchodu policejního prezidenta „v určitém horizontu“ hovořilo. „Nebudu říkat data, ale směr je jasný. Přijde samozřejmě i nový policejní prezident, a to, co se stalo s panem náměstkem Čechem, je velmi znepokojující,“ podotkl John. Čech, který měl na starosti boj proti korupci, rezignoval na funkci a ke 30. listopadu odchází od policie. Podle médií za jeho odchodem stojí neshody s Martinů, od kterého prý necítil podporu pro své kroky.

V souvislosti s bojem proti korupci John uvedl, že letos o 700 procent vzrostlo stíhání lidí za pletichy při veřejné soutěži, i když jde o velmi malé konkrétní počty stíhaných. Podle Johna se to ale nelíbí s korupcí spojeným „kmotrům“, kteří prý investují nemalé peníze do diskreditace práce vyšetřovatelů, policie i ministra osobně. Za dva týdny má proto být zahájena mediální kampaň, na které už nyní „sedí a maká“ 34 novinářů z jistého zpravodajského serveru.

Ministr dodal, že v posledních třech měsících znamenitě pracuje i policejní inspekce: „Máme teď nejvíc obviněných policistů, kteří byli cinknutí.“ Policisté si podle něj „odspoda“ začínají uvědomovat, že při vyšetřování závažných kauz „nedostanou přes prsty“, a jako příklad uvedl případy vyšetřování korupce na radnicích ve Znojmě, Kolíně či Žatci. Podle informací serveru Aktuálně.cz však právě práce policejní inspekce může být důvodem Čechovy rezignace. Inspekce totiž prověřuje nezvykle vysoké odměny pro policejní šéfy a podle neověřených informací měl být jedním z nich právě i Čech.

Inspekce Policie ČR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24