Česko leží pod sněhem, doprava zatím nekolabuje

Praha - Česko zasáhla očekávaná sněhová nadílka. V nižších polohách v noci napadlo od 5 do 10 centimetrů sněhu, na horách místy až 20 centimetrů. Sníh má ale padat i přes den - v nížinách připadne ještě asi deset, na horách až dvacet centimetrů. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí až do 18. hodiny. Sníh zatím uzavřel několik silnic v Krušných horách, větší komplikace ale nevznikají. Mezi pražským Radotínem a Smíchovem je kvůli sněhu omezena železniční doprava.

V České republice vydatně sněžilo již v pátek pozdě večer, sobota však přinesla především mrazivou noc. Minimální teploty do rána klesly na průměrných 7,6 stupně Celsia pod nulou, nejmrazivěji bylo ale na šumavské Horské Kvildě a v Kořenově v Jizerských horách, kde k ránu naměřili minus 21 a 22 stupňů Celsia. Podle informačního servisu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl takový mráz naposledy před 25 lety. Mrazivé počasí si vyžádalo jednu oběť v Brně. Strážníci našli mrtvého bezdomovce na zastávce městské hromadné dopravy.

Největší zima byla v noci na včerejšek podle meteorologů v západních a východních Čechách, kde byly průměrné teploty mezi devíti až deseti stupni pod nulou. Na stanicích Černá v Pošumaví, Deštné v Orlických horách a v Šindelové v Krušných horách spadly teploty na minus 15 až minus 16 stupňů Celsia. Pražské Klementinum si včera udrželo rekord z roku 1856, kdy bylo minus 14,2 stupně Celsia.