Špičky extrémní pravice opět před soudem, hrozí jim 8 let

Praha – Před pražským obvodním soudem pokračuje proces s osmi lidmi, mezi kterými jsou podle odborníků na extremismus špičky české krajně pravicové scény. Jedná se třeba o bývalého předsedu pražské buňky dnes už rozpuštěné Dělnické strany Patrika Vondráka nebo jeho kolegu z Vysočiny Milana Hrocha. Zodpovídají se z propagace zakázaných hnutí, pořádání demonstrací k uctění padlých vojáků Vehrmachtu a z organizování neonacistických koncertů.

„Aktivity, které se kladou za vinu obžalovaným, směřovaly jednoznačně k prosazování idejí nacionálního socialismu,“ upozornila právnička Klára Kalibová. Obžalovaní podle státního zastupitelství vylepovali samolepky neonacistické organizace Národní odpor a provozovali jeho webové stránky odpor.org, kde jsou zveřejňovány antisemitské texty.

Bývalý předseda pražské buňky již rozpuštěné Dělnické strany Patrik Vondrák se rovněž před soudem zodpovídá z toho, že se podílel na organizaci pochodu v Jihlavě, který podle obžaloby oslavoval padlé vojáky Vehrmachtu. Vondrák, který měl na akci pozvat dva veterány německých jednotek SS, se ale brání s tím, že pochod pouze uctíval oběti druhé světové války a on sám nikoho nezval.

Vedoucí osobnosti české extrémní pravice před soud poslaly lednová a říjnová akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Pokud je soudce uzná vinnými, mohou si ve vězení odsedět až osm let. Trestnou činnost totiž údajně páchali jako členové organizované skupiny pomocí tisku, rozhlasu nebo třeba filmu.