Ovzduší v Moravskoslezském kraji je na tom opět hůře

Ostrava - V Moravskoslezském kraji se znovu zhoršila kvalita ovzduší a průměrné denní koncentrace polétavého prachu proti neděli významně vzrostly. Limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl podle odpoledne zveřejněných údajů překročen na všech měřicích stanicích, na některých i více než dvojnásobně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se odpoledne v regionu pohybovaly mezi 61 a 110 mikrogramy na metr krychlový, přičemž nejhorší je situace v Ostravě-Zábřehu, naopak nejlépe je na tom Třinec na Frýdecko-Místecku. Z 15 měřicích stanic bylo více než dvojnásobné překročení imisního limitu zaznamenáno na dvou z nich, ráno jich bylo osm. Podle meteorologů však s ohledem na počasí hrozí, že průměrné denní koncentrace polétavého prachu zůstanou i nadále nad hodnotou imisního limitu.   

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi a právě v zimním období bývají rozptylové podmínky nejhorší. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví. Město Ostrava dokonce kvůli ovzduší podalo žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace.