Roztržka mezi Johnem a Nečasem kvůli policejnímu prezidentovi

Praha – Ministr vnitra Radek John (VV) odpoledne vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k rezignaci. Podle Johna se potřebuje u policie uklidnit personální situace, navíc prý nefungují elitní policejní útvary a elitní policisté nemají důvěru v policejního prezidenta. John ovšem o své výzvě neinformoval premiéra Nečase, ten se s ním proto chce v nejbližších dnech sejít „mezi čtyřma očima“, sejít se chce i s Martinů. Policejní prezident, který na Johnovu výzvu reagoval přáním sejít se s předsedou vlády, se podle Nečase zachoval „zodpovědně“. 

Martinů je podle zákona odvolatelný jen v případě spáchání trestného činu, může ale sám rezignovat. O kandidátovi na nového policejního prezidenta by měl rozhodovat expertní tým složený z náměstků ministra vnitra, zástupců personálního odboru úřadu, policejní akademie a poradního sboru ministra vnitra. „Může se přihlásit kdokoli, kdo splňuje obecná kritéria pro tento post,“ řekl John. 

Nečas po jednání výkonné rady ODS uvedl, že Johna požádal o schůzku v nejbližších dnech a rozhovor mezi čtyřma očima. „To znamená bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných, což se mimochodem ne vždy daří úplně úspěšně,“ podotkl předseda vlády. Nechtěl spekulovat, zda Johnova výzva k odchodu Martinů byla reakcí na tuto žádost o schůzku.   

Podle stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce (ČSSD) John svým postupem jen hledá další oběť, která by mohla za špatný stav v resortu způsobený jeho vlastní prací. „Vyzývat policejního prezidenta k rezignaci je jen dalším zoufalým krokem k odvrácení neodvratitelného, tedy k odchodu ministra Johna z funkce,“ podotkl Tejc.

Čech je na vnitru novým náměstkem pro mezinárodní vztahy

John dnes také jmenoval končícího náměstka policejního prezidenta Viktora Čecha svým náměstkem pro mezinárodní vztahy. Ministr už včera uvedl, že ho okolnosti Čechova odchodu z policejního prezidia znepokojují a že mu chce místo náměstka nabídnout. Dnes s tímto krokem souhlasil i Čech.

Čech byl náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení, své funkce se prý vzdal kvůli neshodám právě s Oldřichem Martinů. Bývalý náměstek řídil kriminalisty i specializované útvary a měl přehled o všech větších kauzách, které policie vyšetřuje. Zodpovídal mimo jiné i za protikorupční policii, vyšetřování organizovaného zločinu i odposlechy. V jedné z nejcitlivějších funkcí v policejním sboru vydržel rok a tři měsíce.