Volba pražského primátora se nese ve stínu revolty

Praha – Půl druhého měsíce uplynulo od voleb do obecních zastupitelstev, během této doby se v řadě měst a obcí dohodli na místních koalicích občanští a sociální demokraté. K městům, kde dohoda o modro-oranžové koalici jitří emoce občanů, patří i hlavní město Praha už proto, že před volbami tu vzájemně vystupovali představitelé obou stran velmi nesmiřitelně. Volby do pražského zastupitelstva, které je v podstatě i krajským, vyhrála TOP 09. Dnes proběhne v metropoli první zasedání zastupitelstva od říjnových voleb, na němž má být zvolen Bohuslav Svoboda (ODS) primátorem. Odpůrci chystané koalice ale minulý týden ohlásili svolání demonstrace, jejíž účastníci hodlají zamířit přímo na jednání zastupitelů. Speciál k volbě pražského primátora můžete sledovat na ČT24 od 9:50.

Demonstrace proti ustavení koalice ODS a ČSSD má odstartovat v 8:15 na Mariánském náměstí, poté se účastníci vydají do jednacího sálu podívat se na průběh hlasování a předat zastupitelům Listopadovou výzvu, která je vyzývá, aby nepodpořili vznik tzv. velké koalice, a která za týden své existence nasbírala přes dvacet tisíc podpisů. „Svědčí to o tom, jak moc lidem vadí povolební chování politiků a že si takové chování nechtějí nechat líbit. Každý jednotlivý podpis je velmi cenný, neboť dohromady vytváří celek, který je pro politiky nepřehlédnutelný a nemohou jej ignorovat,“ uvedl pro server ct24.cz Marek Jehlička, ředitel občanského sdružení ZměňPolitiku.cz, které demonstraci i petici organizuje.

Zjitřenou atmosféru při jednání nelze vyloučit. Účast na demonstraci přes sociální síť přislíbilo přes 3 000 lidí, do zastupitelského sálu se ale všichni nevejdou. Magistrát proto údajně chystá zvýšenou ostrahu. Ve své výzvě k účasti na demonstraci nabádají její organizátoři účastníky mimo jiné ke „slušnému a pokojnému chování“, a zároveň aby se nenechali vyprovokovat, protože se prý podle „některých indicií“ chystají na akci provokatéři. „Naším cílem je poklidná a kultivovaná demonstrace, aby nedošlo k žádnému vyhrocení situace,“ zdůraznil pro ct24.cz Jehlička. Na magistrátu mají organizátoři v plánu předat zastupitelům Listopadovou výzvu a krátce k nim promluvit jménem jejích signatářů, mezi kterými figuruje vedle dalších třeba dokumentaristka Olga Sommerová, scenárista a herec Zdeněk Svěrák či psycholog, sociolog a katolický kněz Tomáš Halík. Ten třeba v nedávném vyjádření zdůraznil, že koalice ODS a ČSSD sice vznikla legálně, její legitimita je ale sporná.

Video Praha bude mít nového primátora
video

Praha bude mít nového primátora

Karel Březina (ČSSD):

„Jsem přesvědčen o tom, že dnes bude zvolen primátor i celá rada.“

/*json*/{"map":{"lat":50.087306329605,"lng":14.418123364449,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Magistrát pustí na jednání 94 lidí, pro ostatní má velkoplošné obrazovky

Podle slov Bohuslava Svobody bude v jednacím sále pražské radnice veřejnosti k dispozici 94 míst. Zbylí účastníci budou moci zasedání zastupitelstva sledovat na velkoplošné obrazovce na Mariánském náměstí. „Z bezpečnostních, hygienických a požárních důvodů není možné tam (do sálu) 3,5 tisíce lidí pustit,“ uvedl Svoboda s tím, že v okamžiku, kdy někdo odejde, ho bude moci další vystřídat. Protože jsou jednání rady veřejná, má také každý právo v zastupitelstvu na jakékoli téma vystoupit. I s tím radnice počítá. „Každý se může přihlásit do diskuse, která bude podle zákona časově omezená. Všechny příspěvky, na které se nedostane, budou vyvěšeny na úřední desce,“ dodal v Interview ČT24 kandidát na pražského primátora.

Bohuslav Svoboda o TOP 09 v Praze:

0"Je to strana, která nemá koaliční potenciál, která neví, co chce, a která není schopná dát druhé straně relevantní nabídku."

Svoboda si s demonstranty podle vlastních slov hlavu neláme. Jeho působení na radnici prý dopředu považují za špatné, aniž by mu dali příležitost prokázat vlastní schopnosti. „Jsem si vědom toho, že když někdo chce změnit zaběhlé pořádky, stojí proti všem. To, co lidé nedovedou pochopit, je, že změna je nutná a že mnohdy začíná cestami, které nejsou úplně jednoduché,“ prohlásil Svoboda v pořadu Interview ČT24. Koalice ODS a ČSSD v Praze má podle něj za sebou víc voličů než opozice. „To je výsledek voleb. Teorie voleb a her říká, že nejčastější spojení po volbách je spojení toho druhého s třetím,“ obhajuje postup stran Svoboda.

Vytvoření koalice občanských a sociálních demokratů vzbudilo i mezi politiky rozporuplné reakce. Zatímco bývalí předsedové obou stran a představitelé tzv. opoziční smlouvy Miloš Zeman a prezident Václav Klaus koalici podporují, současní lídři stran Bohuslav Sobotka a premiér Petr Nečas se k tomuto spojení staví odmítavě. Také exprezidentovi Václavu Havlovi se tato koalice nezamlouvá. Podle něj to vypadá, jako by byla předem domluvená. Současný prezident Klaus označil dohodu za rozumnou. Podle něj se ODS chovala racionálně, protože dohoda jí umožní získat místo primátora. Zeman připomněl, že podobná koalice už dříve na pražské radnici fungovala a žádné výrazné námitky proti ní tehdy nebyly. Stejně jako Klaus poukazoval na to, že koalice ODS a ČSSD vznikly i na radnicích jiných měst. „Připadá mi pokrytecké, když se soustřeďuje pozornost jen na Prahu,“ míní expremiér Zeman.