Detenční zařízení i pro dětské vrahy pod 15 let, rozhodl Pospíšil

Praha – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce v Parlamentu nabídnout zpřísnění svého vlastního návrhu novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže. Brutalita dětských a mladistvých násilníků totiž roste. Dětský vrah by do budoucna mohl kromě ochranné léčby skončit také v detenčním zařízení, kam nyní není možné umístit pachatele mladší 15 let.

Ministra spravedlnosti o potřebnosti přísnějšího postihu dětských a mladistvých násilníků přesvědčily i poslední případy brutálních útoků včetně sobotního řádění 16letého chlapce v Ostravě, který nožem pobodal tři děti. V dubnu jiný mladistvý útočník mučil v severočeské Krupce 12letého chlapce.

„V některých, zcela extrémních případech, kdy se ukáže, že dítě má duševní poruchu a že jako dospělý bude celoživotně nebezpečné pro společnost, tak takový jedinec – pokud nebude ochoten se léčit - by měl být od společnosti izolován,“ konstatoval Pospíšil.

Detenční ústav? Kombinace vězení a zdravotnického zařízení

Pokud Pospíšilova novela příští rok projde, bude i dětskému násilníkovi bez ohledu na věk hrozit rovnou pobyt v přísně zabezpečeném ústavu. Ten má přitom režim, který v sobě spojuje prvky věznice a zdravotnického zařízení. V ústavech spravovaných Vězeňskou službou chovanci absolvují léčebné, psychologické a další programy včetně vzdělávacích. Detenční ústavy jsou určeny především pro duševně nemocné vrahy a násilníky nebo sexuální sadisty.

O prodloužení pobytu chovance rozhoduje jednou ročně soud, v případě nezletilých každého půl roku. V Česku jsou v současnosti dva detenční ústavy. Brněnský obývá 8 trestanců a opavský je neobsazený.

Návrh ohledně zrušení věkové hranice pro detenci chce Pospíšil předložit až při parlamentní diskusi. Nezamlouvá se totiž expertům, kteří ho na ministerstvu připravovali. „Jako ministr nechci předkládat návrh, který je v rozporu s míněním odborné veřejnosti,“ podotkl Pospíšil.

Změny chystá i ministerstvo školství

Do debaty chce Pospíšil zapojit i sexuology, právníky nebo dětské psychology. Podle posledních jmenovaných zůstávají sice případy brutálního dětského násilí výjimkou, přesto se jich ale každý rok několik objeví. „Jde o správné opatření, protože rodina v těchto případech je téměř vždy disfunkční a běžné výchovné ústavy na těžko zvladatelné výrostky opravdu nestačí,“ uvedla k ministrovu návrhu policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Změny proto čekají i výchovné ústavy. Ministerstvo školství plánuje úplně změnit jejich systém, stejně jako odborně dovzdělat pracovníky. Výchovným zařízením totiž kvalitní personál chybí. „Jedna z cest, možná i jediná, je proškolit personál i v oblasti komunitního systému a psychoterapie,“ dodal ředitel výchovného ústavu v Boleticích Pavel Bártík.

Detenční ústav
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24