Rozezlený Svoboda: Nemá smysl řvát u dveří, ale jednat

Praha – Kandidát občanských demokratů na primátora hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda se do médií rozohnil poté, co hlučné protesty demonstrujících proti koalici ODS a ČSSD nabraly na pražské radnici na intenzitě. Podle jeho emotivně pronesených slov takhle demokracie nevypadá. Protesty vnímá jako samozřejmé ústavní právo, ale musí být podle Svobody doprovázeno povinností „chovat se slušně“. Ve svém prohlášení se opřel i do bývalého prezidenta Václava Havla, který se podle Svobodova prohlášení chce spolu s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem jen zviditelnit.

„Vulgarity a nadávky adresované mně nemohu přijmout. Nejsem ten, kdo přichází do čela magistrátu proto, že je korupčník, nebo že si chce vydělat,“ prohlásil Svoboda s odvoláním na 66 let bezúhonného života, která má za sebou. „Řekl jsem si stejně jako oni: 'Je čas na změnu, musí tu být někdo, kdo to udělá.' Nemá smysl řvát u dveří, má smysl jednat.“ Podle Svobodova mínění nikdo z demonstrantů nic pro změnu „nedělá, jen protestují. Proč nekandidují? Proč něco nedělají? Tohle není konstruktivní věc,“ důrazně prohlásil Svoboda za vzdáleného skandování, které se ozývalo z jednacího sálu.

„Budu stále zkoušet, zda demokracie a slušnost zvítězí. Jako kdysi říkal Václav Havel, že pravda a láska zvítězí nad nenávistí, doufám, že se mi podaří, třeba za týden, za měsíc, za rok, prosadit to, že slušnost zvítězí nad hrubostí a urážkami a nad tím, že demokracie je v tuto chvíli pošlapávána,“ prohlásil s notnou dávkou patosu pravděpodobný budoucí primátor.

Václav Havel:

„Já myslím, že je dobře, když občané dávají najevo, že jim není jedno, co se v Praze děje. Samo sebou je dobré, když to dávají najevo nějakým slušným a zdvořilým způsobem, což se tady zatím snad děje.“

Bohuslav Svoboda ve svém prohlášení: „Pánové Kalousek, Schwarzenberg a také bývalý prezident Havel by neměli šířit svoje domněnky a dohady o budoucím fungování hlavního města Prahy a zneužívat je pro svoje vlastní zviditelnění.“

Svoboda se také ve svém vyjádření zaměřil na roli Václava Havla v protestech. Vyzval ho k diskuzi s tím, že by ho rád přesvědčil, že jeho přístup k politice se v některých bodech stýká s Havlovou filosofií a chápáním světa. „Jenomže já, bohužel, musím mít v rukou nástroje, abych to udělal. Jemu v tuto chvíli stačí filosofické a etické principy,“ prohlásil Svoboda.

„Jsou tací, kteří by uměli dav uklidnit, a jsou tací, na které se píská. Co k tomu dodat? Kdo seje vítr, sklízí bouři,“ řekl novinářům Havel, který přišel podpořit protestující na radnici. Soudí, že staré vedení hlavního města složené z ODS, která měla v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, nebylo dobré. „Ta narychlo tajně svolaná koalice, a je to asi jejím cílem, by mohla zakonzervovat staré poměry, a toho jsem se obával,“ dodal Havel.