Slovensko se může pochlubit první čerpací stanicí pro elektromobily

Košice - V Košicích byla otevřena první čerpací stanice pro auta na elektrický pohon. Do poloviny roku 2011 si zde mohou řidiči dobíjet akumulátory do svých elektromobilů zdarma, to vše pod hlavičkou společnosti Východoslovenská energetika. Přitom v Německu, Rakousku, Velké Británii, ale i třeba Polsku jsou stanice určené k nabíjení akumulátorů poměrně běžné.

I když košická čerpací stanice bude na Slovensku držet navždy primát, v nejbližších šesti měsících by měla přibýt další tři nebo čtyři podobná zařízení. Jejich rozmístění by mělo vycházet z toho, aby se na elektrický pohon bylo možné dostat z Košic do Bratislavy.

Minus elektromobilů - krátký dojezd

Současně vyráběné elektromobily mají běžný dojezd okolo 150 kilometrů, což by odpovídalo vybudování tří stanic mezi slovenskou metropolí a centrem východního Slovenska.

Podle výrobců automobilů a energetických firem má nejen na Slovensku, ale i na celém světě elektropohon automobilů velkou budoucnost. Podle odhadů německého koncernu RWE, který vychází z evropských statistik, v průběhu nejbližších deseti let by mělo po evropských cestách jezdit téměř 10 milionů elektromobilů, což by mělo představovat zhruba 19 procent všech nových registrací nových automobilů.