Nejtišší letadla jsou z Ruska a Maďarska

Praha – Nejtiššími dopravci na ruzyňském letišti byli letos vyhlášeni ruský Aeroflot v kategorii proudových letadel a maďarský Malév v kategorii vrtulových letadel. Výsledky čtvrtého ročníku soutěže aerolinek vyhlásila Praha 6, která ji spolupořádala. Od června do října probíhalo měření hluku strojů dvanácti společností, které letos létaly na pražské letiště nejčastěji, v kategorii proudových letadel se utkalo deset dopravců, v kategorii vrtulových letadel čtyři dopravci.

Ačkoli jde o soutěž o nejtiššího dopravce, kromě hluku se sledovalo například, zda piloti dodržují letové trasy a nezkracují si kvůli úsporám paliva cestu přes hustě obydlené oblasti. Od loňského roku se jako jedno z kritérií používá i obsazenost letadel. „Nejde o to letecké společnosti trestat za porušení pravidel, ale právě o to, vyzdvihnout ty společnosti, které dokážou i při respektování limitů přidat ještě něco navíc, ještě ohleduplnější přístup nejen k životnímu prostředí, ale i k lidem žijícím v okolí letiště,“ uvedl místostarosta Prahy 6 René Pekárek.

Loni byli nejtiššími dopravci na pražském letišti vyhlášeni Wizz Air a Lufthansa, před dvěma lety KLM a Austrian Airlines. V úvodním ročníku, který proběhl už v roce 2006, zvítězil Easyjet.