Budou se rušit střední školy? Ministr to projedná s hejtmany

Praha – Ministr školství Josef Dobeš hodlá omezit počet středních škol v Česku. Žáků je podle něj málo a provoz poloprázdných tříd je zbytečně nákladný. Dnes svůj plán představí hejtmanům. Právě oni jsou totiž v jednotlivých krajích zřizovateli školských zařízení a mají při jejich rušení poslední slovo. K redukci škol by měly pomoci výsledky ze státních maturit nebo evropské peníze.

Střední školy čeká velká zkouška. Projekt ministerstva školství chce totiž změnit celou síť českých škol. Ministerstvo si slibuje, že s rozlišením v kvalitě škol pomůžou výsledky státních maturit a krajům poskytnou vodítko při jejich rušení. Šéf rezortu Josef Dobeš přitom předpokládá, že zkouška odhalí přibližně 15 procent podprůměrných škol. „Školy se musí dozvědět, jak kvalitně či nekvalitně pracují, a měly by dostat šanci na to zareagovat,“ vysvětlil jeden z důvodů státních maturit Dobeš.

Snížení počtu škol by podle Dobeše mohlo dopomoci ke snazšímu získávání peněz z evropských fondů. „Podpora projektu může být třeba, když ze tří škol uděláme dvě. Na to je možné čerpat peníze z Evropské unie,“ řekl ministr školství. Hejtmani zatím na návrh ministra Dobeše přistupují. Mají však podmínku – stát musí krajům garantovat, že na místě zrušené státní školy nepovolí provoz soukromým subjektům.

Úbytek studentů nepopírají ani samotné školy. „Jsou některé školy, které mají velmi malý počet žáků, a tam s finančními prostředky neustále bojují,“ přiznává ředitelka libereckého gymnázia Zdeňka Kutínová. Do prvních ročníků středních škol a učilišť v září nastoupilo o šestnáct tisíc dětí méně než loni. Třídy jsou navíc podle Dobeše zaplněné jen z 60 procent, a jejich provoz se tak nevyplácí.