Boris Šťastný podle očekávání rezignoval na post v pražské radě

Praha – Šéf pražské ODS Boris Šťastný dnes podle očekávání rezignoval na post v Radě hlavního města Prahy, kam byl v úterý zvolen. Rada je ze zákona 11členná. Podle koaliční smlouvy v ní ale mají mít sociální i občanští demokraté stejný počet zástupců. Pozici jedenáctého radního koalice nabídla Zdeňku Tůmovi (TOP 09), který ji ale odmítl. Šťastný byl proto zvolen pouze formálně a už v úterý avizoval, že na post rezignuje. Dnes ale také oznámil, že bude znovu kandidovat na funkci předsedy pražské ODS. Své další působení podle svých slov spojoval s úspěchem vyjednávání o koalici. Současné vedení má mandát do poloviny prosince. Sněm, který nové vedení zvolí, se sejde 13. prosince.

Místo pražského radního nyní zůstane neobsazeno. „Ten jedenáctý v radě bude časem zřejmě obsazen, ale jakým způsobem a kterým z koaličních partnerů nebo kým z opozice, těžko teď předjímat,“ řekl Šťastný. Občanští demokraté budou o postu znovu jednat s TOP 09. Chtějí, aby ho vzal někdo z této strany, a fungoval tak jako kontrolor nebo arbitr. Tůma to ale odmítá. „Je mi velmi líto, že mi tuto podporu odepřel, že ji odepřel mně i Pražanům,“ reagoval primátor Bohuslav Svoboda.

Tůma: Práce opozice není v radě

Nevyřešená je i otázka funkce předsedy kontrolního výboru, který tradičně ovládala opozice. Tůma post také nechce a kandidát TOP 09 Tomáš Hudeček zase neprošel přes hlasování magistrátní koalice. Zastupitelstvo bude předsedu znovu volit na příštím zasedání v lednu. Dnešní jednání rady bylo podle primátora neformální, členové se seznamovali s jejím fungováním. Další zasedání si vedení města naplánovalo na pátek. Na něm probere například termín, kdy by měl být schvalován rozpočet, řeč bude také o rozdělení kompetencí v radě. Některé oblasti jsou totiž podle Svobody nastaveny nelogicky a je třeba je změnit.

Za ODS zasednou v radě Aleksandra Udženija a Radek Lohynský, za ČSSD pak Petr Dolínek, Lukáš Kaucký a Lukáš Plachý. Poslední místo v radě nabídly ODS a ČSSD znovu Zdeňku Tůmovi, který už ale dříve avizoval, že ho odmítne.