Sníh uzavřel čtyři evropská letiště, mimo provoz je i Ruzyně

Praha/Londýn/Berlín/Varšava - Komplikace v dopravě sužují celou Evropu. Pražské letiště Ruzyně dnes přerušilo od 23:00 do páté hodiny ráno provoz. V uvedeném období měly letecké společnosti naplánováno zhruba 40 letů. Bohatá sněhová nadílka a teploty pod nulou si ale vyžádaly i uzavření čtyř evropských letišť včetně londýnského Gatwicku, jednoho z největších letišť ve Velké Británii. Dalšími jsou skotský Edinburgh, Lyon-Bron ve Francii a ženevské letiště, které je druhé největší ve Švýcarsku. V Německu byla dokonce omezena i nejvyšší povolená rychlost vlaků ICE, které tak nabírají zpoždění, stejně jako vlaky regionální. Polsko dnes po přívalech sněhu ze začátku týdne trápí hlavně třeskuté mrazy, v noci tam bylo naměřeno až minus 26 stupňů Celsia. Kvůli sněhu a mrazu přišlo v Evropě o život nejméně čtrnáct lidí. Osm obětí má Polsko, dvě Rakousko, Litva a Česko. V Moskvě umrzlo šest lidí.

Pražské ruzyňské letiště přerušilo kvůli počasí od dnešních 23:00 do čtvrtečních 05:00 provoz. Večer o tom rozhodl krizový štáb letiště. V uvedeném období měly letecké společnosti naplánováno zhruba 40 letů. Podle mluvčí Letiště Praga Michaely Lagronové není zatím jasné, jestli aerolinie lety odsunou, nebo úplně zruší. Krizový štáb rozhodl o přerušení provozu vzhledem k tomu, že kvůli počasí musely být často lety rušeny.

Předpovědi počasí nejsou příznivé a například švýcarská meteorologická agentura Meteosuisse očekávala další sněhové srážky, které přináší brázda nízkého tlaku, která má střed nad západní Evropou a posouvá se pomalu na východ.

Video Evropa se potýká se sněhem a mrazem
video

Evropa se potýká se sněhem a mrazem

Gatwick bude uzavřený nejméně do čtvrtečních 7:00 SEČ. Několik letů bylo zrušeno také na menším londýnském letišti City. S velkým zpožděním se podle agentury DPA létá z Berlína-Tegelu a z letišť na severu Španělska.

Kvůli větru byla ráno dočasně uzavřena i jedna ze vzletových drah ve Frankfurtu nad Mohanem, zrušeno bylo nejméně 40 letů. Podle DPA však jde hlavně o dozvuky předchozích dní, kdy byly zrušeny stovky letů. Cestující se musí připravit na zpoždění.

Jen s obtížemi jsou sjízdné některé britské dálnice a motoristé jsou nabádáni, aby vyjížděli jen v nejnutnějších případech. Zpoždění nabírají také vlaky včetně těch, které spojují Londýn s kontinentální Evropou. Kvůli sněhu a mrazu jezdí vlaky se zpožděním v celém Německu. Ojediněle jsou vlakové spoje rušeny zcela. Dálkové vlaky jezdí z bezpečnostních důvodů maximální rychlostí 200 kilometrů za hodinu, a nikoli 250 nebo 300 kilometrů za hodinu, jak je na některých tratích obvyklé. Sněhu prý nejvíc napadlo v jižním Německu.

Největší zima byla v noci na dnešek v polském Bialystoku na severovýchodě země, kde teploměry ukázaly minus 26 stupňů Celsia, u země teplota klesla dokonce k minus 33 stupňům. Do Polska míří od jihu další sněžení, čekají se proto znovu problémy v dopravě. Bez topení bude několik dní část obyvatel Zelené Hory na západě Polska, kde v úterý kvůli příliš vysokému tlaku v plynovém potrubí explodovaly desítky sporáků. Série explozí si vyžádala jednoho mrtvého, několik zraněných a asi 6 500 lidí muselo opustit své domovy.