V Libereckém kraji se obtížně udržují silnice poškozené povodněmi

Chrastava - Jen s velkými potížemi udržují cestáři v Libereckém kraji silnice poškozené srpnovými povodněmi. Někde ještě chybí povrchy, jinde jsou objížďky. Úklid se tak určitě prodraží. Větší opravy silničáři letos už nestihli a příští rok na ně zatím nemají peníze. V Chrastavě je uzavřená povodní podemletá Pobřežní ulice. Pro veškerý provoz je tam vyznačená objížďka a v pondělí odpoledne tam doprava i na chvíli zkolabovala, silnici ucpalo patnáct kamionů. Protože lidé berou vodu ze studní, nesmí se solit a na takovou dopravní zátěž není silnice ani stavěná.

„Vzhledem k tomu, že v Pobřežní Chrastavě se nějak intenzivně nepracuje, tak by bylo nejrozumnější, kdyby ty práce začaly až na jaře,“ uvedl starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta (SLK).

„Statik vydal jasné vyjádření, že se komunikace musí okamžitě uzavřít, neboť hrozí zřícení celé pobřežní zdi,“ řekl starosta Chrastavy Michael Canov (SLK).

Problémy jsou však i jinde. Přes provizorní most v Chrastavě kvůli chodníku neprojede sypač s radlicí. Silnice do Nové Vsi se mění v tankodrom a v Kryštofově Údolí se sypače kvůli sesuvu půdy musí obracet. Zimní údržba se tak výrazně protahuje a prodražuje. „Ty komunikace nejsou v ideálních površích, většinou je vytvořeno těleso komunikace, které je zaštěrkované. To znamená, že ten povrch není ideální, není zpevněný,“ uvedl provozní náměstek KSS LK Petr Šén.

Povodeň poškodila kilometry silnic a také 200 mostů. Armáda místo nich postavila jedenáct provizorií. Tři úseky zůstávají neprůjezdné. Povodně na silnicích Libereckého kraje způsobily škody za 2 miliardy korun.