Vary chtějí být s dalšími lázněmi světovým dědictvím

Karlovy Vary - Karlovy Vary budou usilovat o zařazení západočeského lázeňského trojúhelníku (dále Františkovy Lázně a Mariánské Lázně) do seznamu světového dědictví UNESCO společně s dalšími evropskými lázeňskými městy, oznámil karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA). Postupovat chtějí společně s německým městem Baden-Baden, francouzským Vichy a belgickým Spa. Připojit by se mohly i italské Montecatini. To by urychlilo zapsání těchto měst na seznam UNESCO.

Společná iniciativa vzešla z jednání zástupců Karlových Varů v Baden-Badenu, který je jejich partnerským městem. Podle Kulhánka už Baden-Baden nabídku na společný postup při snaze o zápis na seznam UNESCO dostal od Vichy a souhlasil s ní za předpokladu, že budou osloveny rovněž další západočeské lázně. „Od německých partnerů je to velmi korektní přístup a uvědomuji si, že takto spolu se naše šance znásobí. Teď se má začít s přípravou dokumentace k podání žádosti,“ uvedl primátor.

Přestože je v zahraničí vnímán západočeský lázeňský trojúhelník jako jeden celek, bude nyní nutné zjistit, jestli tomu tak je rovněž v Česku, poznamenal primátor. Podotkl, že se zástupci Karlových Varů musí sejít s novým vedením Mariánských Lázní a Františkových Lázní a zjistit, jestli s novou iniciativou souhlasí. „Měli bychom této šance využít, protože v Evropě přibývá zájemců z řady lázeňských měst, která by také stála o zapsání do seznamu UNESCO. Naše šance je ale určitě velká,“ míní primátor.

Karlovy Vary za minulého vedení ODS a ČSSD nejdříve zpochybňovaly, jestli je účelné usilovat o zapsání do seznamu UNESCO tak, aby byly lázně chráněny jako jeden celek. Ve svém případu prosazovaly, aby bylo chráněno jen několik vybraných staveb. Veřejnost i odborníci je za to kritizovali. Ochranu celého lázeňského území podporovala i řada institucí a na podporu tohoto požadavku vznikla petice. Vedení města proto od tohoto požadavku poté ustoupilo a souhlasilo se záměrem dosáhnout zápisu celého západočeského lázeňského trojúhelníku.