Pyrotechnici našli tuny nevybuchlých granátů z války

České Budějovice - Na Českokrumlovsku objevili pyrotechnici zhruba tři tuny nevybuchlé munice z 2. světové války. Specialisté budou munici odstraňovat ještě zhruba týden. Zatím nalezli 1,5 tuny munice a údajně ještě zhruba další dvě tuny zůstávají pod zemí. Místo nálezu zůstává z bezpečnostních důvodů utajené.

Podle reportéra ČT Petra Šuleře jde o lokalitu bažin či jezírek, kam vojáci na konci války naházeli veliké množství především dělostřeleckých granátů od relativně malých až po ty obrovské. „Jedná se o protiletadlovou munici Flak z druhé světové války ráže 20 mm až 88 mm německé a maďarské výroby,“ konstatovala jihočeská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.

Do tůní podle dostupných informací vojáci na jaře 1945 složili nevybuchlou munici z několika nákladních vozů. Pyrotechnici předpokládají vyzdvižení další zhruba tuny a půl munice. Zlikvidovat náhodně objevené tuny granátů na místě nelze. Domy jsou příliš blízko. Mimo vyhraznou oblast by ale obyvatelé okolních obcí měli být v bezpečí. Policii vše ohlásil myslivec, který v lese nalezl jednu ze střel.

Odborníci vyzvedávají munici v extrémních podmínkách. Museli prokopat hráz, průběžně odklízejí sníh, rozbíjejí led a po pás v ledovém bahně hledají granáty. „Podmínky jsou velice extrémní. Je velký mráz a policisté i vojáci musí pracovat bohužel ve vodě téměř po pás,“ popsala práce pro ČT Pavlíčková. Armádní i policejní odborníci používají hledací techniku na miny, především ale pracují ručně. Munici chtějí odstranit co nejdříve, protože se obávají toho, že by ji mohla objevit veřejnost. Policisté prostor, v němž pyrotechnici munici vyzvedávají, hlídají.

Pyrotechnici hledají munici
Pyrotechnici hledají munici