Viktor Čech: Boj s korupcí a závažnou trestnou činností je prioritou

Praha - Bývalý náměstek policejního prezidenta Viktor Čech je ode dneška náměstkem ministra vnitra pro mezinárodní vztahy. Podle některých zpráv byl právě on poslední kapkou pro ministra vnitra Radka Johna, aby vyzval k rezignaci Oldřicha Martinů. Viktor Čech, který oznámil, že k 30. listopadu odejde od policie, nicméně svoje působení ve předchozí funkci považuje za úspěšné. Řídil kriminalisty i specializované útvary a měl přehled o všech větších kauzách, které policie vyšetřovala. Souhlasí zároveň i s nadstandardními odměnami, které podle svých slov obdržel.  V boji s korupcí se podle Čecha celá řada případů podařila, ale s nacházejícími škrty odchází i řada policistů a Čech se domnívá, že se tento jev projeví i na práci policie.

Výzva ministra vnitra k rezignaci policejního prezidenta se opírala o několik stěžejních bodů. Šlo především o nefunkčnost protikorupční policie, úniky informací či problémy s hospodařením. Pokud se místo policejního prezidenta uvolní, Viktor Čech by do této funkce preferoval Jakuba Frydrycha, šéfa protidrogové centrály: „Byl jedním z ředitelů mnou řízených útvarů…Je to vhodný kandidát díky své erudovanosti, morálnímu profilu i zápalu pro práci.“

Když se Viktor Čech se k ukončení působení u policie rozhodl podle svých slov na základě vlastního uvážení: „Zhodnotil jsem ty možnosti, které mám k tomu, abych zabezpečil fungování útvaru, kterému jsem velel. Viděl jsem tam silné limity oproti tomu, co bylo deklarováno vedením resortu. To znamená, že boj s korupcí a závažnou trestnou činností je prioritou.“ Čech je nicméně spokojený s výsledky své práce u policie, která zaznamenala řadu úspěchů jak na poli korupce, tak na poli finanční kriminality a další závažné trestné činnosti: „Ne vždy je to mediálně prezentováno tak, že veřejnost o tom ví. Neřekl bych, že jsme neúspěšní.“ 

Zdánlivě nadstandartní odměny pro policejní šéfy byly prý v pořádku

Jméno Viktora Čecha zaznívá v souvislosti s vyšetřovanou kauzou, v níž inspekce ministra vnitra prověřuje nezvykle vysoké odměny policejních šéfů elitních důstojníků. Podle neověřených informací, které zveřejnil server aktualne.cz, by mohl být Viktor Čech také jedním z těchto příjemců. Čech se ovšem obhajuje: „Rád bych podotkl, že seznam, který se někde objevil, nezachycoval žádná jména. Já sám si vůbec netroufám určit, na kterém místě bych se mohl pohybovat…Byl jsem v minulosti příjemcem těchto odměn za nadstandardní plnění úkolů a tyto odměny byly vyplaceny v souladu se zákonem.“ Podle Čecha se tak stalo několikrát ročně v řádu, který přesahoval sto tisíc. Říká ale, že v důsledku ekonomické krize se oproti předchozím letům tato částka loni i letos snížila.

Kvůli škrtům police omezí nadstandard

Jednotliví ředitelé útvarů, které Čech řídil a kteří nebyli spokojeni se současnou situací, ovlivnili atmosféru na policejním prezídiu. Mocenský boj přesto podle Čecha nemá vliv na vyšetřování závažných kauz: „Policisté, kteří jsou zařazeni do specializovaných útvarů, pracují na maximum svých možností. Naplánované plošné škrty nutí ke snižování počtů na takovou úroveň, že ředitelé nemají možnost doplnit personální stav. V tu chvíli jsou limitováni, a pokud odchází další specialisté, může se to na práci projevit.“ Milan Štěpánek, předseda nezávislého odborového svazu police, se zmínil o tom, že během letošního roku odejde asi dva a půl tisíce policistů, tedy výrazně více, než je přirozený úbytek, činící přibližně čtrnáct set mužů a žen. „Vždycky je problém, pokud máte nějakou činnost s menším počtem lidí než doposud… Jestliže jsme doposud poskytovali nějaký nadstandard, tak ho omezíme a nebudeme schopni tam působit,“ uvedl Viktor Čech.

Viktor Čech v interview ČT24
Viktor Čech v interview ČT24