Hlavní tahy jsou průjezdné, očekává se další sníh

Praha - Husté sněžení, se kterým se Česko potýkalo od včerejšího odpoledne, během dne postupně ustávalo. Během noci napadlo v Česku v průměru přes deset, místy ale až dvacet centimetrů sněhu. V průběhu zítřejšího dopoledne by od jihu mělo opět sněžit. Napadnout má během zítřka 5 až 15 centimetrů nového sněhu. Na západě a severu Čech se očekává ojediněle i 20 stupňů pod nulou. S nočními přívaly sněhu se dnes potýkaly hlavně kamiony, které zablokovaly Prahu i řadu silnic. Od rána byly největší problémy na Jižní spojce od Spořilova na Černý Most, dlouhé kolony se tvořily celý den i na Pražském okruhu a na dálničních příjezdech do hlavnímo města. Nejvíc sněžilo na jihu Plzeňska a na východě Středočeského kraje. Nehody kamionů blokovaly i dálnici D1 a D5. České dráhy vyhlásily na celém území kalamitní stav platný až do dnešní půlnoci. Vlaky nabíraly několikahodinová zpoždění. Na pražském letišti se po noční odstávce už dopoledne vše vrátilo k normálnímu provozu. Průběh celé sněhové kalamity jste mohli sledovat v ON-LINE reportáži.

Silné sněžení a vítr komplikovaly ve středu a během dneška veškerou dopravu. Na severu republiky padl rekord ve výšce sněhu. V Tušimicích na Chomutovsku ráno meteorologové naměřili 32 centimetrů, což je nejvíc za posledních 42 let. Od jedenácté hodiny večerní do dnešních pěti hodin ráno byl na pražském letišti Ruzyně úplně přerušen provoz, zrušeno bylo na čtyřicet letů. Ruzyně přerušení využila k údržbě runwayí.

Letadlo ČSA do Bruselu se muselo odpoledne krátce po startu vrátit zpět na Ruzyň, neboť přístroje pilotům signalizovaly potíže s klapkami na křídlech. Po přistání technici našli v problémovém místě kousek ledu. Bezpečnost cestujících nebyla nijak ohrožena, uvedla mluvčí společnosti Hana Hejsková.

Video Předpověď počasí
video

Předpověď počasí

Sněžit bude i v pátek

- hlavně ve východních Čechách a na Moravě, kde se čeká trvalé sněžení. Na západě Čech bude sněžit slabě. O víkendu bude sněžit už jen ojediněle. Noční teploty klesnou o víkendu na minus 14 stupňů, v některých oblastech mohou dosáhnout až minus 20.

Auta a MHD často nejezdí vůbec

Kvůli zákazu vjezdu nákladních aut do hlavního města se vytvořily dlouhé kolony u Prahy. V metropoli byly i odpoledne kolony na Jižní spojce ve směru k Černému Mostu. Na řidiče čekalo zdržení také na novém úseku Pražského okruhu ve směru od dálnice D5 k D1. Na tramvaje, autobusy a vlaky se cestující nemohli během dne spolehnout. Na Výtoni zastavila tramvaje stržená trolej. Autobusová doprava nejezdila v úseku Dolní Počernice - Bezděkovská, provoz byl přerušen i na linkách 329 v oblasti Květnice, 183 a 271 v Hornoměcholupské ulici a 128 v Hlubočepích. V současnosti by už všechny autobusy a tramvaje v Praze měly jezdit.

Pražský dopravní podnik žádá řidiče kamionů a individuální automobilové dopravy, aby nenajížděli na tramvajové pásy. Blokují tak hromadnou dopravu, která jinak sama o sobě situaci zvládá velmi dobře.

Sníh dokonce zpozdil městskou dopravu v Mladé Boleslavi a okolí. Všechny linky jsou v provozu, cestující ovšem musí u řady spojů počítat s drobnými odchylkami oproti jízdnímu řádu.

Sníh zkomplikoval cestování v průběhu dneška i v Moravskoslezském a Zlínském kraji. V noci foukal silný nárazový vítr a silnice pokryly sněhové jazyky. Řada cest, hlavně nižších tříd, zůstala uzavřena. Řidiči strávili na cestách delší dobu než obvykle, tramvaje v Ostravě jezdily se zpožděním, policisté odkláněli dopravu a hasiči vyprošťovali uvízlé kamiony. Vesnice Tučapy, Prusinovice, nebo Pacetluky na Kroměřížsku včerejší sněhová kalamita takřka odřízla od zbytku světa.

První sníh má navíc i první oběť – řidiče osobního auta, který pravděpodobně nezvládl řízení a vjel přímo pod jedoucí vlak. Jeho spolujezdci jsou stabilizovaní v okolních nemocnicích.

Během dne doprava kolabovala na hlavním tahu z Ústí nad Labem do Lovosic, kolony tu měly chvílemi až patnáct kilometrů. Kamiony ucpaly na několika místech i silnici z Děčína do Liberce. Řada z nich měla problém vyjet sebemenší kopec. Podle policie mohli za většinu dopravních komplikací právě řidiči nákladních aut.

Dálnici D1 blokovala ráno nehoda kamionu na 185. kilometru, neprůjezdné tam byly dva jízdní pruhy. Směrem na Prahu se během krátké chvíle vytvořila několikakilometrová kolona. Krátce před osmou hodinou se ale podařilo provoz částečně obnovit.

Na několik hodin byla dnes dopoledne uzavřená dálnice D5 ve směru na Rozvadov. Na 98. kilometru tam ráno havarovaly dva kamiony a zablokovaly oba jízdní pruhy. Za nehodou se začala tvořit kolona aut, policie proto dálnici uzavřela už od 89. kilometru. Likvidaci následků havárie komplikoval i vysypaný náklad. Úplně průjezdná byla dálnice mezi Plzní a Rozvadovem až před polednem. Další kamion na více než tři hodiny zcela zablokoval dálnici D5 na 17. kilometru ve směru na Prahu. Kolony vozidel se tam začaly rozjíždět také až po poledni.

V Karlovarském kraji způsobily sněhové přívaly problémy hlavně řidičům na mezinárodní silnici, která spojuje sever a západ Čech. Ta byla téměr celou noc neprůjezdná. Řidiči kamionů odmítali pokračovat v cestě a spali v autech. Silničáři odhadují, že následky sněhových přívalů budou na vozovkách druhých a třetích tříd likdvidovat až do neděle.

Ve Středočeském kraji varují silničáři před sněhovými jazyky. V Olomouckém kraji se po nehodě podařilo zprůjezdnit rychlostní silnici R35. Jezdí se i po silnici mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou. Na Olomoucku stále komplikuje dopravu ve vyšších polohách sněhová kaše.

Vlaky většinou jezdí, ale pomalu

Počasí komplikuje také cesty vlakem. Dráhy prodloužily vyhlášený kalamitní stav až do dnešní půlnoci. Českým drahám a Správě železniční dopravní cesty se postupně daří zprovozňovat zaváté tratě, uzavřena zůstává už jen jedna trať. Vlaky kvůli zapadaným výhybkám a také kvůli zpožděným spojům ze zahraničí nabírají až dvouhodinová zpoždění. Dálkové vlaky jezdí pozdě zejména na páteřní trati Praha–Olomouc. V Olomouckém kraji byla situace nejhorší v Přerově, kde vlaky nabíraly několikahodinové zpoždění. Pro cestující bylo mimořádně celou noc otevřené centrum Českých drah. Přes noc, kdy bylo méně spojů, se situace o něco zlepšila, teď jsou větší zpoždění hlavně na severu Moravy. Dráhy přesto upozorňují, že desítky minut čekání navíc nemusí být výjimkou.

Kvůli počasí byly problémy na nádraží v Mladé Boleslavi, kde z dosud neznámých příčin vykolejil vlak na přejezdu. Nehoda zablokovala hned
tři traťové směry z hlavního nádraží, železniční uzel dráhy zprovoznily kolem 20:30. Zastavena je doprava mezi Jindřichovicemi a Novým Městem pod Smrkem v Libereckém kraji. Na trať spadl strom, do kterého poté narazil osobní vlak. Dráhy tam během odpoledne zavedly náhradní autobusovou dopravu a provoz se tam podaří obnovit až zítra. Autobusy jezdí i místo vlaků na trati z Roudnice nad Labem do Libochovic v Ústeckém kraji.

Vydatné sněžení komplikovalo železniční dopravu od středečního odpoledne, ještě během dnešní ranní špičky musely České dráhy zrušit desítky spojů, ve Středočeském kraji jich bylo zrušeno kolem čtyřiceti. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského většinou šlo o vlaky jedoucí z Prahy do Benešova, Kolína nebo Berouna.