Kauza starosty Kasiče: Novinářům někdo vyhrožoval násilím

Pardubice - Dvěma reportérům televize Prima, které se údajně pokoušel starosta třetího pardubického obvodu Ján Kasič (ČSSD) uplatit, aby o něm neodvysílali pořad mapující jeho problematickou minulost, někdo minulý týden před odvysíláním reportáže opakovaně vyhrožoval fyzickým násilím a zničením jejich majetku. Kvůli tomu mají policejní i soukromou ochranku. Své rodiny a auta odvezli na bezpečné místo.

„Kontaktovaly nás určité podnikatelské skupiny, které stojí za dosazení Kasiče do funkce, a také prostředník, jenž mluvil údajně za jistou levicovou stranu,“ uvedl Bohumil Roub. Jeho kolegovi Romanu Svobodovi jeho známý řekl, že si jej někdo objednal, aby jim fyzicky ublížil - že si prý někdo pro ně shání zápalné lahvičky na přelomení páteře. Schůzky s podnikateli si reportéři nahráli a předali je Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Televize proto urychlila policejní zásah, při němž byli v pondělí Kasič a vydavatel místního občasníku Patriot Svatopluk Kodet (ČSSD) zatčeni při předávání šedesátitisícového úplatku, a odvysílala o tom zprávu. Kasič a Kodet jsou obviněni z podplácení a jsou vyšetřováni na svobodě.

Před rokem 1989 Kasič sloužil u Sboru národní bezpečnosti a v září 1983 zakázal rockový koncert v pohostinství v Kuněticích na Pardubicku. Návštěvníkům dovolil setrvat v restauraci, ale později přijeli další policisté a s pomocí psů účastníky rozháněli. Některé z nich zadrželi a později bylo několik z nich odsouzeno. Kasič účast na zásahu připustil, ale hájil se tím, že mu to nikdy nebylo kladeno za vinu a odsouzení z tohoto případu, kteří se po pádu komunismu opět obrátili na soud, se svou žalobou neuspěli.

Reportéři údajně natočili i další osoby, které tvrdí, že se k nim Kasič při výsleších choval brutálně. Další pochybnosti vzbuzuje Kasičovo podnikání po roce 1989. První díl pořadu Soukromá dramata Prima odvysílá dnes večer, druhý za týden. ČSSD se od Kasiče distancovala a vyzvala jej k odchodu ze všech veřejných funkcí. Na úterý je v třetím pardubickém obvodu mimořádně svoláno zastupitelstvo, které Kasiče zřejmě odvolá z pozice starosty.