Starosta Kasič podezřelý z korupce pozastaví členství v ČSSD

Pardubice - Starosta třetího pardubického obvodu Ján Kasič, který je podezřelý z korupce, přeruší do vyšetření kauzy členství v ČSSD. Zároveň odstoupí i ze všech svých veřejných funkcí. Podle mluvčího pardubické sociální demokracie Miloslava Kučery to Kasič sdělil na čtvrtečním mimořádném zasedání okresního výkonného výboru. Kasiče a vydavatele občasníku Patriot Svatopluka Kodeta ve středu obvinila policie z podplácení. Kasič se podle policie pokusil uplatit reportéry televize Prima, aby o něm neodvysílali pořad mapující jeho problematickou minulost.

Reportérům Bohumilu Roubovi a Romanu Svobodovi pak prý někdo vyhrožoval fyzickým násilím a také zničením jejich majetku. Kvůli tomu mají policejní i soukromou ochranku, své rodiny odvezli na bezpečné místo.

Zastupitelský klub ČSSD Kasiče vyzval k odchodu ze všech veřejných funkcí již v úterý. Pokud by sám neodstoupil z funkce starosty, mohli by jej zastupitelé odvolat. Nový starosta se bude vybírat příští úterý na mimořádném jednání zastupitelstva. Největším favoritem na post starosty je kandidát ODS a Kasičův předchůdce Vítězslav Štěpánek. Právě ODS totiž volby v tomto obvodu vyhrála.

Kasič je v současné době předsedou místní organizace ČSSD Pardubice-Dubina a místopředsedou okresního výkonného výboru strany v Pardubicích. Kromě zastupitele v třetím pardubickém obvodu je rovněž zastupitelem města Pardubice. A právě funkci radního v pardubickém zastupitelstvu si možná Kasič ponechá až do vyšetření kauzy.

Poslanec a krajský předseda ČSSD Miroslav Váňa se ohradil proti Kodetovu tvrzení v televizním pořadu, že o připravovaném uplácení novinářů věděl a souhlasil s ním. „Nebyl ani krajským výkonným výborem ani mnou osobně pověřen, aby se v této záležitosti jakkoli angažoval, natož aby vystupoval mým jménem nebo svým jednáním budil dojem, že je jeho role v celém případu se mnou konzultována a mnou schvalována,“ uvedl ve svém prohlášení Váňa. Kodetovo jednání považuje pouze za jeho soukromou iniciativu. „Pokud svoje tvrzení neodvolá, budu nucen postupovat proti němu soudní cestou pro trestný čin pomluvy,“ uvedl Váňa.

Kasič působil v StB

Televize ve čtvrtek o Kasičovi odvysílala první část publicistického pořadu Soukromá dramata. V něm poukazovala zvláště na Kasičovo působení ve Sboru národní bezpečnosti před rokem 1989. V září 1983 zakázal rockový koncert v pohostinství v Kuněticích na Pardubicku. Návštěvníkům dovolil setrvat v restauraci, ale později přijeli další policisté a s pomocí psů účastníky rozháněli. Některé z nich zadrželi a později bylo několik z nich odsouzeno. Kasič účast na zásahu připustil, ale hájil se tím, že mu to nikdy nebylo kladeno za vinu a odsouzení z tohoto případu, kteří se po pádu komunismu opět obrátili na soud, se svou žalobou neuspěli.