Doprava bez větších problémů, sněží na Moravě

Praha - Česko se dočkalo dalších sněhových přívalů. Sněží na Moravě, na východě a jihu Čech. Během dne má napadnout až 15 centimetrů nového sněhu. Meteorologové varují i před silnými mrazy, které vydrží až do neděle. V celém Česku by mohla teplota přes víkend klesnout až k dvaceti stupňům pod nulou. Mrazivé počasí má na kontě zřejmě 7 obětí. Jen v Praze za poslední tři dny umrzli už čtyři lidé. Hlavní tahy jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Na ostatních silnicích leží místy ujetá vrstva sněhu do pěti centimetrů. V Karlovarském kraji v noci na dnešek už téměř ustalo sněžení, teplota ale klesla výrazně pod bod mrazu, a mnohé cesty jsou tak zledovatělé. Kalamitní stav na železnici skončil o půlnoci. Část spojů brněnské MHD nabírá zpoždění. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde, mimořádnosti na železnici naleznete zde.

Ve Zlínském kraji od rána hustě sněží. Sníh tam komplikuje i viditelnost, stala se proto řada nehod, jejich následky ale nebyly vážné. Silnice Brno - Uherské Hradiště byla v Buchlovských horách během dne pro nákladní dopravu nesjízdná, protože v kopci tam uvízly kamiony.

Doprava na většině dálnice D1 je plynulá. V podvečer zkomplikovala provoz hromadná nehoda na 207. kilometru, ale před šestou hodinou se ji podařilo uklidit. Na dálnici D2 ve směru do Brna před metropolí však už od odpoledne blokuje havarovaný kamion pravý pruh.

Dopravní kalamitu zažilo Brno, kde vyjely do ulic všechny sypací a shrnovací vozy. Večer se situace uklidnila, provoz je sice nadále pomalý a některé spoje MHD mají zpoždění, ve městě ale není žádný nesjízdný úsek, uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová. Dopravní nehody se zatím obešly bez větších zranění. Silnice nižších tříd vcelém Jihomoravském kraji a také na Vysočině pokrývá zledovatělý sníh. Pro kamiony nadále platí omezení při cestě do Rakouska přes Mikulov. Za hranice nesmějí bez sněhových řetězů.

Problémy vznikly na části průtahu Karlovými Vary, kde havarovaly dva osobní automobily. Silnice ve směru na Sokolov byla dočasně neprůjezdná a
objížďka vedla po ulicích Sokolovská nebo Západní s napojením na rychlostní R6 za hypermarketem Globus.

Po celém Karlovarském kraji se šíří nespokojenost s prací silničářů. Starostům se nelíbí, že pluhy odhrnují sníh ze silnic na chodníky. Města a obce, které chodníky spravují, tak mají sysifovskou práci – chodníky sice neustále uklízejí, ale projíždějící pluhy je vždy zase zasypou.

O víkendu bude mrznout, až zapraští

V sobotu bude polojasno. Nejnižší noční teploty minus 14 stupňů, přes den má být minus osm až minus pět. Meteorologové ale upozornili, že nadcházející víkend bude obzvlášť mrazivý. Teploty by mohly klesnout až k minus dvaceti stupňům.

Ke 20 stupňům pod bodem mrazu klesly na několika místech už dnes teploty na Českolipsku. Silnice tam namrzaly, u Brniště tak ráno havarovala sanitka, v nedaleké Novině pod Ralskem se zase srazily dva osobní automobily. Obě nehody se obešly bez zranění.

Železniční výluky pokračují

Vlaky stále nejezdí na trati mezi Jindřichovicemi pod Smrkem a Novým Městem. Osobní motorový vlak tam ve středu večer najel do spadlého stromu a trať je poškozená. Vlaky tam nebudou zřejmě jezdit až do neděle. Dopravu tam od čtvrtka zajišťují autobusy. Prohlídka trati ukázala, že jsou poškozené některé pražce a bude je třeba vyměnit.

Výluka na železnici pokračuje také na trati Roudnice nad Labem – Račiněves, vlaky se na ni vrátí až pozdě večer. Nejméně do soboty potrvá také výluka v úseku Kovářská–Vejprty na trati z Chomutova do Vejprt. Vlaky nemohou jezdit přes most, který dnes dopoledne poškodil náraz automobilu, a Správa železniční dopravní cesty kvůli počasí zatím nemohla konstrukci opravit.

V jednom z nejrušnějších železničních uzlů v Česku - na nádraží v Kolíně - vlaky nabírají až 50minutová zpoždění. Na vině jsou zamrzající výhybky, které musí železničáři pravidelně čistit. Porucha zabezpečovacího zařízení zpozdila také vlaky mezi Pardubicemi a Přeloučí, provoz musel být omezen jen na jednu kolej.

V noci padaly teplotní rekordy

V průběhu noci padlo několik teplotních rekordů na meteorologických stanicích. V Doksanech bylo ráno 22,5 stupně pod nulou. Na Horské Kvildě naměřili ráno -20,8 stupně Celsia, byl tak překonán teplotní rekord z roku 1991.