V Ústeckém a Moravskoslezském kraji byl kvůli smogu vyhlášen signál regulace

Ústí nad Labem – V  Ústeckém i Moravskoslezském kraji hrozí smog, koncentrace polétavého prachu už překročily limit 150 mikrogramů na metr krychlový, meteorologové proto vyhlásili signál regulace. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidé a malé děti by měli omezit pobyt venku. Meteorologové zároveň žádají řidiče na Ústecku, aby pokud možno nevyjížděli, protože se emise z automobilů významně podílejí na vzniku smogu.

V Ústeckém kraji dosáhlo v Lomu u Mostu v 18:00 množství polétavého prachu hodnoty 210 mikrogramů na metr krychlový, hranice pro vyhlášení stupně regulace je přitom 150 mikrogramů. Této hodnotě se blíží Litoměřice i další města v Podkrušnohoří.

Vyhlášení stavu regulace má význam především pro velké znečišťovatele, kteří musejí přizpůsobit svou výrobu a v některých případech ji i utlumit. Pro děti a nemocné lidi regulace znamená, že by neměli vycházet ven a i zdraví lidé by se měli vyvarovat delšího pobytu pod širým nebem a vyhnout se fyzické zátěži.

Špatné rozptylové podmínky také v Moravskoslezském kraji

Večer pak kvůli smogové situaci vyhlásili meteorologové signál regulace i na severu Moravy. Velcí znečišťovatelé ovzduší v regionu tak musejí od 19:30 dodržovat své regulační řády. Vlivem počasí se ovzduší zhoršilo natolik, že průměrné denní koncentrace polétavého prachu překročily trojnásobně denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový v Karviné. Situace se navíc bude pravděpodobně zhoršovat.

V 19:00 bylo nejhorší ovzduší na Karvinsku - kromě Karviné ještě v Bohumíně, kde dosahovala koncentrace prašného aerosolu 148 mikrogramů na metr krychlový. Druhý v pořadí byl Český Těšín s 143 mikrogramy a dále Orlová s 141 mikrogramy na metr krychlový.  Ovzduší se navíc zhoršuje i na Třinecku, kde byl po 20:00 vyhlášený takzvaný signál upozornění. Meteorologové tam varují před případným smogem, signál regulace by tak mohl být vyhlášen i tam.

Tzv. signál regulace platí pro celou ostravsko-karvinskou aglomeraci až do odvolání, uvádějí meteorologové. Díky dodržování regulačních řádů, které zahrnují konkrétní ekologická opatření, by se množství škodlivin vypouštěných podniky do ovzduší mělo snížit. Na zhoršení ovzduší má největší vliv aktuální meteorologická situace. V regionu po celý den trvale a vydatně sněží, místy napadlo deset centimetrů nového sněhu. Situace se zřejmě nezlepší ani zítra, protože se má uklidnit vítr a počasí bude mít zřejmě inverzní charakter.