Španělsko paralyzovala stávka dispečerů letového provozu

Madrid - Španělsko dnes odpoledne uzavřelo kvůli neoficiálnímu protestu leteckých dispečerů a chaosu v letecké dopravě svůj vzdušný prostor. Po několika hodinách jej opět otevřeli, když dispečeři, kterým vláda pohrozila postihy, začali opět pracovat. Doprava se ale může vracet do normálu až dva dny. Stávku dispečeři zahájili v pátek odpoledne, zavřeno muselo být osm letišt a kontrolu nad vzdušným prostorem převzala armáda. Protest se dotkl zhruba čtvrt milionu čestujích, včetně českých. Dispečeři si protestem chtěli vyjednat lepší pracovní podmínky.

Protest, který dispečeři zahájili v pátek v 17:00 SEČ, vyřadil z provozu přibližně 90 procent. Dispečeři protest spustili za táhnoucího se sporu o mzdové a pracovní podmínky s letištní správou AENA. Jejich kroku předcházel vládní souhlas se změnami, kolik hodin smějí dispečeři odpracovat za rok. Kabinet také schválil zákon, že armáda smí v naléhavých případech převzít vzdušný prostor, a schválil plán prodat 49 procent AENA.

Protest zahájili dispečeři v pátek v pět hodin odpoledne, velká část z nich přerušila práci kvůli údajné nemoci. Z provozu stávka vyřadila přibližně 90 procent španělských leteckých přístavů. Nestávkuje se pouze v regionu Andalusie na jihu země. Jedním z prvních vyřazených letišť bylo madridské Barajas. To přitom slouží jako jedno z hlavních dopravních uzlů, kam míří mnoho státních i mimostátních letů. Lety vedle vlajkové španělské společnosti Iberia zrušil například i irský Ryanair.

Výjimečný stav protest ukončil

V pátek večer převzala kontrolu nad vzdušným prostorem armáda. Obsazení letišť armádou schválila španělská vláda. „Nedovolíme takové vydírání, které zneužívá cestující jako rukojmí,“ odsoudil stávku španělský ministr dopravy José Blanco.

Španělsko nakonec vyhlásilo stav nouze a uzavřelo svůj vzdušný prostor. „Během výjimečného stavu jsou dispečeři povinni nastoupit do práce podle zákona. Tato mobilizace znamená, že pokud se nedostaví, dopustí se neuposlechnutí rozkazů a budou potrestáni podle vojenských zákonů,“ vzkázal poté protestujícím první místopředseda vlády a ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba. Dispečeři se okamžitě po vládním prohlášení začali opět hlásit do služby. José Blanco nicméně uvedl, že se doprava bude vracet do normálu ještě 24 až 48 hodin.

Stávka dispečerů podle Regana

Nejznámějším protestem leteckých dispečerů zůstává akce amerických řídících letového provozu ze srpna 1981. Na 13 tisíc jich tehdy kvůli pracovním a mzdovým podmínkám stávkovalo, a když 11 345 lidí odmítlo výzvu tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana k návratu do práce, byli propuštěni. Navíc dostali doživotní zákaz pracovat ve federálních službách, který zmírnil až v roce 1993 Bill Clinton. Stávka tehdy ochromila polovinu letů, propuštění dispečeři byli nahrazeni z mnoha zdrojů, mimo jiné armádními specialisty.

Angelo Merkelová, odvez nás domů!

Protesty postihly na čtvrt milionu cestujících. Například na Mallorce uvízly stovky německých turistů, kteří dokonce žádali o pomoc svou vládu. „Prosím vás, Angelo Merkelová, použijte německé letectvo a odvezte nás z Mallorky domů,“ žádali kancléřku.

Stávka španělských dispečerů se dotkla i provozu na pražském ruzyňském letišti. Například ČSA zrušily všech pět dnešních pravidelných spojů do Madridu a Barcelony. Podle informací od mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové se neuskutečnilo také zhruba patnáct charterových letů. Podle jejích slov ale není jasné, jestli letadla poletí po ukončení stávky, nebo zda budou lety zrušené zcela.

Cestující v madridském Barajasu čekají kvůli stávce leteckých dispečerů marně na odlet
Cestující v madridském Barajasu čekají kvůli stávce leteckých dispečerů marně na odlet
Více fotek
  • Cestující v madridském Barajasu čekají kvůli stávce leteckých dispečerů marně na odlet autor: Paul White, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2151/215025.jpg
  • Cestující v madridském Barajasu čekají kvůli stávce leteckých dispečerů marně na odlet autor: Paul White, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2151/215070.jpg
  • Uzavřené letiště autor: Daniel Ochoa de Olza, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2150/214978.jpg