Rekordní mráz zkomplikoval dopravu na železnici

Praha - Česko zasáhl silný mráz. Na mnoha místech klesla v noci teplota pod 20 stupňů Celsia, padaly teplotní rekordy. Na Jizerce v Jizerských horách naměřili dokonce minus 26,1 stupně. V Praze si mráz vyžádal další, zřejmě už sedmou lidskou oběť. Na silnicích je klid, ledové počasí ale způsobilo potíže na železnici. Vlaky celý den nabírají velká zpoždění. Pokles teplot a inverze navíc zhoršily v Moravskoslezském kraji smogovou situaci, špatně se dýchá i na severu Čech a ve středních Čechách. Mráz se očekává i v noci na neděli.

Velice nízké teploty naměřili meteorologové i ve Stráži pod Ralskem, Doksech, Adršpachu a Brodem nad Dyjí. Teplotní rekordy tentokrát padly na většině území včetně některých větších měst a stanic, které mají i poměrně dlouhou řadu pozorování. Rekord nezaznamenalo pouze necelých 40 stanic z asi 150 sledovaných.

V Šindelové na Sokolovsku v Krušných horách klesla rtuť teploměru na rekordních minus 23 stupňů. Sedmadvacet let starý rekord byl překonán i v Neumětelech na Berounsku, kde bylo minus 20,9 stupně Celsia. Další rekordy hlásí Hradec Králové, Pardubice a Olomoucký kraj. V Praze na Karlově klesla teplota na minus 13,2 stupně, což je o 1,5 stupně víc než rekord z roku 1925. Už během pátku padly na několika místech denní rekordy.

Meteorologové předpokládají, že v noci na neděli opět klesnou nejnižší teploty mezi minus deset až minus 15 stupňů, místy i kolem minus 20 stupňů. K ránu se začne v Čechách oteplovat.

Vedle prodejny v Praze-Libni byl dnes časně ráno nalezen mrtvý muž, zemřel patrně na podchlazení. Mráz si tak podle záchranářů od poloviny října vyžádal v Praze zřejmě již sedmou oběť.

Mrazy zkomplikovaly hlavně dopravu na železnici

Mimořádnosti v železniční dopravě naleznete ZDE.

Ledové počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu ráno a dopoledne komplikovalo provoz na železnici. Doprava na vytížené trati mezi Prahou a Plzní kvůli zamrzlým výhybkám a stržené troleji úplně zkolabovala. První ranní vlak do Norimberku odjel z Prahy se zpožděním 268 minut. V průběhu odpoledne se situace stabilizovala, cestující ale musí stále počítat se zpožděními. Vlaky od dnešního odpoledne znovu projedou po trati z Jindřichovic do Nového Města pod Smrkem na Liberecku, kde byla kvůli středeční sněhové kalamitě výluka.

Předpovědi meteorologů, podle nichž mělo především na východě Čech do rána napadnout až 15 centimetrů sněhu, se vyplnily jen částečně. Na silnicích se proto jezdí bez větších potíží. Hlavní tahy jsou většinou holé a vymrzlé, jen na severu Moravy se mohou řidiči setkat se zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších cestách a ve vyšších polohách třeba v Krkonoších a Orlických horách leží většinou ujetá, zledovatělá vrstva sněhu. Ve Zlínském kraji nadále zůstává uzavřena silnice mezi Prusinovicemi na Kroměřížsku a Dřevohosticemi na Přerovsku.

Smogová situace se v průběhu noci zhoršila v Moravskoslezském kraji. Meteorologové dnes rozšířili signál regulace i pro Třinecko, od pátečního večera už platí pro Ostravsko a Karvinsko. Naopak mírné zlepšení oproti pátku hlásí odborníci ze severu Čech, regulace ale platí dál. Nejhorší vzduch v kraji je v Lomu u Mostu.

Potíže se zimním počasím mají i další země Evropy.

Cestující na pražském hlavním nádraží čekají na vlaky zpožděné kvůli mrazu
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová