Příští prezident? Podle Haška Onderka, Škromach nebo Zaorálek

Praha - Kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek by si jako příštího prezidenta dokázal představit brněnského primátora Romana Onderku, místopředsedu Senátu Zdeňka Škromacha či místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka (všichni ČSSD). Dnes je v této souvislosti jmenoval na krajských konferencích ČSSD. Pokud se Hašek stane šéfem sociálních demokratů, bude podle svých slov prosazovat přímou volbu prezidenta a silného sociálnědemokratického kandidáta.

Příští prezidentská volba se uskuteční v roce 2013. „Jako šéf ČSSD bych prosazoval, a pokud se to povede, byl bych velmi rád, kdyby sociální demokracie dokázala vygenerovat vlastního silného kandidáta, úspěšného politika. Zmínil jsem tři jako příklad,“ uvedl Hašek. Dodal, že výčet není úplný.

Hašek dnes straníkům nastínil i další svou vizi. Jako možný budoucí předseda ČSSD by prý chtěl najít nový model dialogu s bývalými stranickými šéfy Milošem Zemanem, Vladimírem Špidlou a Jiřím Paroubkem. „Všichni byli ve své době velmi úspěšnými premiéry,“ řekl s tím, že by s nimi chtěl zahájit dialog a konzultovat s nimi věci týkající se politiky. „Mají velké politické zkušenosti,“ uvedl. Současné vztahy straníků s bývalými předsedy označil za nenormální.

Hašek je vedle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky hlavním kandidátem na příštího stranického šéfa. Oba nyní sbírají hlasy na krajských konferencích. Paroubek jako bývalý předseda nevyslovil podporu ani jednomu z kandidátů. Má za to, že by se šéfem strany mohl stát středočeský hejtman David Rath. Ten má blízko k Sobotkovi. Kandidaturu na předsedu nevyloučil ani Zaorálek. Spekuluje se i o dalších jménech.