Tisíce lyžařů zaplnily české hory

Praha - Ve všech velkých lyžařských centrech od Krušných hor až po Beskydy dnes naplno začala lyžařská sezona, na kopcích lyžovaly tisíce rekreantů. Zimní radovánky si ale užili i ti sportovci, kteří vyrazili na sjezdovky ve středních Čechách. Za slunečného a mrazivého počasí se dnes poprvé v sezoně lyžovalo na Monínci, v Kvasejovicích a na Šibeničním vrchu u Mnichovic. Zimní provoz zahájili i v Němčičkách na Břeclavsku, kde leží nejníže položená sjezdovka ve střední Evropě.

Zahájení lyžařské sezony na Šumavě se podle provozovatelů skiareálů vydařilo. Třeba na Lipně si dnes užívalo asi 1 500 rekreantů, na Zadově kolem 500. Plný provoz bude pokračovat asi jenom na Lipně, na Zadově ho spustí po krátké pauze od středy. Dobré podmínky panují i na kopcích v Železné Rudě, na Božím Daru a na Neklidu. Dokonce i většina stop pro běžkaře je už upravená.

Tři velká sjezdařská střediska v Ústeckém kraji za dnešek napočítala okolo 2 000 návštěvníků. Slunečný začátek sezony je podle nich nejlepší za deset let. Tisíce lidí neodolaly pokušení svézt se také na sjezdovkách v Krkonoších a v Orlických horách. Na kopcích ve Špindlerově Mlýně, Černé hoře, Říčkách nebo Deštném leží až 80 centimetrů sněhu. Mrazy vlekařům umožňují dál naplno vyrábět technický sníh. Na hřebenech Krkonoš platí první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí.

Krkonoše také potěší vyznavače skialpinismu - pohybu na lyžích ve volném terénů. Správa tamního národního parku pro ně otevřela skialpinistické trasy v okolí Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna a Rokytnice nad Jizerou. Horská služba ale v této souvislosti upozorňuje, že některé z nich částečně vedou přes lavinová pole. Nutná je proto zvýšená opatrnost a samozřejmostí je také speciální vybavení.

Vánoce či Silvestra stráví na horách každoročně tisíce lidí, letos do českých hor vyrazí zhruba desetina Čechů. Čím více se svátky blíží, tím bývá těžší sehnat volné ubytování. Na Silvestra jsou už některá střediska beznadějně vyprodaná, s vánočními pobyty je to trochu lepší – kapacity hotelů a penzionů jsou obsazené zhruba ze tří čtvrtin.

Díky ochlazení a čerstvé sněhové nadílce se už lyžuje také v některých areálech Jeseníků. Nad výletem do hor nemusejí váhat vyznavači sjezdového lyžování ani běžkaři. V nejvyšších moravskoslezských horách platí první lavinový stupeň. Pád lavin však hrozí jen mimo turisticky značené trasy.

Také v Beskydech čekají na víkendové lyžaře ideální sněhové podmínky. Na hřebenech leží až 40 centimetrů sněhu. Sezonu zahájili provozovatelé v Mostech u Jablunkova nebo areál Ski Mezivodí. První vleky se rozjely také ve střediscích Troják v Hostýnských vrších, Pustevnách v Beskydech či Kohútce v Javorníkách. Od čtvrtka se lyžuje ve Stupavě. Někde jsou již upravené i běžecké okruhy.

Letos nezvykle brzy zahájily sezonu i středočeské sjezdovky. Na Monínec dnes zavítalo asi 1 500 lyžařů a snowboardistů. Vysokou návštěvnost zaznamenali rovněž na nové sjezdovce v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice a na Šibeničním vrchu u Mnichovic. Obě střediska hlásí kolem 200 návštěvníků. Lyžovalo se i na sjezdovce v Němčičkách na Břeclavsku, jíž se přezdívá sjezdovka mezi vinohrady. Zásoby sněhu jsou podle provozovatelů letos mimořádné, místy ho leží až 1,5 metru, v průměru pak 50 centimetrů.