Ať je ozdob milion

Vsetín – Vsetínské výrobní družstvo Irisa vyrobí ročně přes milion vánočních baněk, kterými zásobují celý svět. Výrobci skleněných vánočních ozdob svou práci ovládají dokonale, sklářské řemeslo má totiž ve městě téměř devadesátiletou tradici. Tři týdny před Štědrým dnem, při návštěvě České televize, vládl ale v podniku klid. „Zatímco zákazníci a klienti považují tyto dny za začátek vánoční sezony, my už jsme vlastně v závěrečné fázi výroby,“ vysvětlila obchodní referentka Dana Štěpančíková.

Pracovnice ve foukárně, malírně nebo u stříbření a smáčení dokončují v těchto dnech baňky pro úplně poslední zakázky letošního roku a skleněné trubičky se pod jejich rukama mění v malá umělecká díla. Regály českých obchodů se ale pod tíhou výrobků Irisy, jednoho z největších výrobců na trhu s vánočními ozdobami, neprohýbají.

„V 97 procentech jdou spíše do zahraničí, ale i tuzemský trh se stále více dožaduje našich ozdob, takže se snažíme oslovit i tuzemské zákazníky,“ dodala Dana Štěpančíková. Ti přichází většinou s vlastními návrhy a speciálními požadavky. Novým fenoménem je zakázková výroba baněk s potiskem firemního loga.

Překážkou není ani vyšší cena – ve Vsetíně totiž vše vyrábí manuálně a každá ozdoba projde rukama až deseti lidí. To výrobu prodražuje, na druhou stranu je každá baňka originál. V roce 2010 jich do celého světa bylo rozvezeno přes milion. 

A jaké vánoční ozdoby na stromku jsou letos in? „V posledních letech zaznamenáváme spíše klasičtější, barevné trendy, návrat ke starším typům ozdob, tzv. retroozdobám, takže jsou to opět červené, zlaté střechýlky, oválky a spousta zvonečků,“ prozradila Dana Štěpančíková.

Vánoční ozdoba
Vánoční ozdoba
Více fotek
  • Vánoční ozdoba zdroj: Výrobní družstvo Irisa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2152/215138.jpg
  • Vánoční ozdoba zdroj: Výrobní družstvo Irisa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2152/215134.jpg
  • Vánoční ozdoba zdroj: Výrobní družstvo Irisa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2152/215135.jpg