Dotace na jihu Čech - policie prověřuje i hotové projekty

Praha - Miliardy z evropských regionálních dotací na jihu a západě Čech intenzivně zaměstnávají protikorupční policii. Ta se pustila do prověřování dalších, už hotových projektů. Problémy provázejí i přehodnocování sporných projektů.

„V rámci současně prováděných úkonů se nám objevily některé spojitosti. My jsme se rozhodli, že všechny tyto souvislosti nějakým způsobem zkonfrontujeme a podíváme se i víc do minulosti,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Problém je ale v tom, že nově prověřované projekty jsou už hotové. Jde třeba o opravené školy, školky, nové mosty, nebo chodníky. Podle Kláry Böhmové z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad policie prošetřuje řádově desítky projektů.

Část projektů, takzvanou pátou a šestou výzvu, už musel úřad přehodnotit. Seznam úspěšných se změnil. Ze 70 procent byly schváleny stejné projekty jako loni, zbytek jsou jiné akce. Projekty posuzovali dva hodnotitelé, hlavní byl externí a vedlejší zaměstnanec úřadu regionální rady. Pokud se jejich výsledky rozcházely o 20 procent a více, posoudil projekt třetí arbitr.

Jenže ministerstvo financí znovu posuzuje námitky, podle kterých to ani napodruhé nebylo objektivní. O přidělení peněz totiž údajně měli nepřímo rozhodovat lidé, kteří o ně zároveň žádali. Celá kauza se tak stává ještě více zamotanější. Mluvčí ministerstva financí Jakub Haas potvrdil, že určitá šetření probíhají, nejsou ale ještě ukončena. Úřad regionální rady ale odmítá, že by pochybil – ke střetu zájmů prý dojít nemohlo.