Kovářová opustí Justiční akademii, ministerstvo ji prý šikanuje

Praha - Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová oznámila, že ke konci ledna 2011 rezignuje na funkci šéfky Justiční akademie. Jako důvod uvedla údajnou šikanu ze strany ministerstva spravedlnosti, za níž má stát šéf úřadu Jiří Pospíšil (ODS). K rozhodnutí podle Kovářové přispělo i zjištění, že prý na ni vedení ministerstva připravuje vykonstruované trestní oznámení a kompromitující materiály, stejně jako informace o údajném rozhodnutí zrušit Justiční akademii. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) se proti tvrzením Kovářové důrazně ohradil. Argumenty jej prý šokovaly, její prohlášení je podle jeho stanoviska plné nepravd a osobních útoků. Žádného kandidáta na místo Kovářové ještě ministr nemá, výběrové řízení by mělo začít v únoru.

Kovářová ve svém vyjádření uvedla, že to byl Pospíšil, kdo ji do funkce šéfky akademie v roce 2008 dosadil, byl prý v minulosti s její činností spokojený a všechny její kroky podporoval. Vše se však podle někdejší ministryně změnilo, když jej nahradila ve funkci šéfa resortu, a po jejím návratu do čela Justiční akademie. „Přestože mi při předání úřadu společně s panem premiérem tvrdil, že si přeje, abych nadále vedla Justiční akademii a podílela se na přípravě vzdělávacího systému pro soudce a státní zástupce, nebyl patrně schopen smířit se s tím, že navždy zůstanu jedním z ministrů spravedlnosti,“ uvedla Kovářová.

Bývalá ministryně obviňuje současného ministra z bossingu

Daniela Kovářová:

„Posledními kapkami bylo pro mě zjištění, že na mě vedení ministerstva údajně připravuje vykonstruované trestní oznámení a kompromitující materiály, a informace o rozhodnutí zrušit Justiční akademii jako sankční krok vůči mně. Za této situace nepovažuji za možné dále Justiční akademii řídit.“

Na Pospíšilův pokyn prý s ní pak ministerstvo přestalo spolupracovat. „Naopak jeho chování vykazovalo a do současné doby vykazuje všechny rysy bossingu (šikany ze strany nadřízeného, a to dokonce podle odborné literatury dosahující čtvrtého stupně z pěti možných),“ tvrdí Kovářová. Jako příklad uvedla údajné ignorování komunikace - ministerstvo prý nereaguje na materiály, návrhy nebo dotazy. Dalším projevem je prý bojkot akcí pořádaných akademií. Ministerstvo údajně rovněž zakázalo úředníkům, aby s ní komunikovali, zvedali jí telefon a scházeli se s ní.

Mezi další projevy šikany Kovářová uvedla údajnou rezignaci na metodické řízení organizace - dodnes prý akademie nezná rozpočet na příští rok nebo jakoukoli podrobnější informaci o obnovení výuky vyšších soudních úředníků -, pomluvy, zkreslené a lživé zprávy v médiích, ukládání nesmyslných a nesplnitelných úkolů, které jsou přitom v pravomoci ministerstva, opakované vysílání kontrol do akademie, zadržování strategických informací, nepovolování zahraničních služebních cest nebo bezdůvodné, urychlené a ničím nevysvětlené odvolávání členů Rady akademie.

Náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer ve Studiu ČT24: „17. prosince jsem chtěl projednávat na radě Justiční akademie odborná pochybení paní ředitelky a na základě tohoto projednání jsem chtěl navrhnout panu ministrovi, aby odvolat paní ředitelku z její funkce… Odborná úroveň podkladových materiálů, které zpracovávala, byla velmi špatná a vůbec se nebojím je předložit novinářům a veřejnosti k posouzení.“

Reakce Daniely Kovářové: „Slova pana náměstka bohužel přesně odpovídají velice akutnímu kroku výměny tří členů rady (Justiční akademie), když předtím už došlo k výměně dalších dvou. Přestože tedy v posledních šesti letech pracovala rada ve stejném složení, tak v posledních několika týdnech došlo k výměně hned pěti členů.“

Pospíšil rozhodnutí Kovářové respektuje, důrazně se ale proti argumentaci ohradil

Ministerstvo se ve svém oficiálním prohášení vyjádřilo s respektem vůči rozhodnutí Daniely Kovářové rezignovat na funkci ředitelky Justiční akademie. „V prvé řadě je nutno konstatovat, že JUDr. Kovářová si v tiskové zprávě protiřečí. Tvrdí například, že ministerstvo ji ignorovalo, zároveň si však stěžuje, že jí ukládalo úkoly, plnění těchto úkolů vyhodnocovalo a do Justiční akademie vysílalo kontroly,“ píše se v prohlášení.

Z tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti:

„Konfrontační osobní rovinu, kterou JUDr. Kovářová zvolila k veřejnému oznámení své rezignace, pokládá ministerstvo za nevhodnou. Proto se, stejně jako doposud, omezí na věcné hodnocení této záležitosti.“

V kontrolní činnosti nebyla podle vyjádření ministerstva Justiční akademie žádnou výjimkou. Ministerstvo prý prověřovalo i své ostatní organizační složky. Prověrky těchto organizačních složek navíc měly být směřovány do období, kdy Kovářová nezastávala vedoucí funkci v akademii. Velmi důrazně ministerstvo popírá „ničím nepodloženou informaci, že by na JUDr. Kovářovou připravovalo trestní oznámení.“ Údajné rozhodnutí ministerstva rušit Justiční akademii už prohlášení označuje za zcela absurdní. „Zájem ministerstva je přesně opačný: usiluje o rozvoj této instituce, a proto zadalo JUDr. Kovářové koncepční úkoly, které však nebyly splněny,“ uvádí se v textu.

  • Daniela Kovářová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1471/147085.jpg
  • Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1872/187103.jpg