Dopravu stávka omezí, i když MHD bude jezdit

Praha – Středeční stávka státních zaměstnanců by neměla mít přímý vliv na dopravu v Česku. Městská i meziměstská doprava by měla fungovat normálně. Vlaky pojedou podle jízdních řádů. Omezit dopravu ale mohou protestní shromáždění, která jsou ohlášena ve dvaceti městech, řidiči nebo cestující městskou hromadnou dopravou musí počítat s tím, že oblasti, kde se demonstranti sejdou, budou obtížně průjezdné nebo zcela uzavřené. Pořadatelé navíc očekávají, že se na místa protestů budou sjíždět tisíce odborářů, ulice i hromadná doprava se tak mohou přetížit už před začátkem protivládních protestů. Oproti původním předpokladům nebude zablokovaná jedna z dálnic vedoucí do Prahy, čímž původně vyhrožovaly zemědělské odbory.

Protesty proti vládním plánům jsou svolány ve všech regionech, v některých krajích i do více měst. Většinou začnou ve 12:05, před polednem je proto nutné očekávat nápor na dopravu a následně možné uzavření některých ulic. V Moravskoslezském kraji začnou demonstrace až v 15 hodin, aby se jich mohli zúčastnit také zaměstnanci soukromých firem, protesty tak mohou zasáhnout do odpolední dopravní špičky.

Protože dopravní společnosti nejsou státní – přestože akcie řady z nich vlastní stát, kraje nebo města – jejich odbory se zřejmě ke stávce státních zaměstnanců nepřipojí. Nepočítá s tím podle mluvčí Ilony Vysoudilové Dopravní podnik hlavního města Prahy, bez omezení má fungovat také brněnská MHD. Také České dráhy neočekávají, že by se drážní odboráři ke stávce aktivně přidali. Pražský dopravní podnik se ale připravuje na komplikace v MHD, které by mohli stávkující způsobit.

„Vylijí“ se davy do hlavních ulic?

Hlavní část demonstrace se má odehrát na Palackého náměstí v Praze, kde se kříží několik linek tramvají. „Když nebude možný průjezd, naši pracovníci budou dopravu zdržovat nebo odklánět,“ doplnila mluvčí Vysoudilová.

Zatímco v Praze se bude demonstrovat na prostorném Palackého náměstí a v Brně v parku před Janáčkovým divadlem, v řadě měst jsou protesty svolány na malá prostranství. V Českých Budějovicích se odboráři sejdou před krajským úřadem, zřejmě tak zablokují ulici U Zimního stadionu, přijde-li jich hodně, mohou nastat problémy i na sousední Lidické třídě. V Pardubicích je zase demonstrace ohlášena na náměstí Republiky, kde by mohly nastat dopravní komplikace především v MHD.

Kde budou odboráři protestovat

Brno

  • před Janáčkovým divadlem (od 12:05)

Česká Lípa

  • náměstí T. G. Masaryka (od 12:05)

České Budějovice

  • před krajským úřadem (od 12:05)

Frýdek-Místek

  • Zámecké náměstí (od 15:00)

Havířov

  • Centrální park (od 15:00)

Hradec Králové

  • Baťkovo náměstí (od 12:05)

Cheb

  • náměstí Krále Jiřího z Poděbrad (od 9:00)

Jeseník

  • Masarykovo náměstí (od 12:05)

Jihlava

  • park Gustava Mahlera (od 12:05)

Klášterec nad Ohří

  • náměstí Dr. E. Beneše (od 12:05)

Liberec

  • před krajskou nemocnicí (od 12:05)

Mladá Boleslav

  • u autobusového nádraží (od 12:05)

Olomouc

  • před krajským úřadem (od 12:05)

Opava

  • Dolní náměstí (od 12:05)

Ostrava

  • Jiráskovo náměstí (od 15:00)

Pardubice

  • náměstí Republiky (od 12:05)

Plzeň

  • Masarykovo náměstí (od 12:05)

Praha

  • Palackého náměstí (od 12:05)

Ústí nad Labem

  • Lidické náměstí (od 12:05)

Zlín

  • u brány Svitu (od 12:05)

Znojmo

  • Masarykovo náměstí (od 12:05)