Akutní ošetření budou v nemocnicích během stávky zajištěna

Praha – Během středeční stávky bude akutní péče v nemocnicích zajištěna, uvedla to předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Nemocnice po celé republice prý pojedou na víkendový provoz, zdravotníci budou mít na oděvu nápis stávka a budou podepisovat archy na podporu odborářů. V Praze je ale podpora stávky menší, fakultní nemocnice zřejmě ani neomezí provoz.

Žitníková doplnila, že zaměstnanci, kteří budou mít ve středu řádné volno, se mohou ve 20 městech zúčastnit protestních shromáždění. Konají se ve všech krajských městech kromě Karlových Varů, v Karlovarském kraji bude shromáždění v Chebu. Shromáždění budou také například ve Znojmě, Ostravě, Opavě, Havířově a Klášterci nad Ohří. 

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík uvedl, že v největší české nemocnici s 5 500 zaměstnanci bude bez nároku na mzdu stávkovat 150 zaměstnanců. Odboráři mu podle zákona dodali jejich seznam. Další stovky prý s požadavky odborů sympatizují. Žádné setkání nahlášené nemá.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle mluvčí Petry Pekařové zatím žádný seznam stávkujících vedení nedostalo. S odboráři je domluveno, že pacienti nesmějí být v žádném případě stávkou poškozeni. „Nic nevím o možném víkendovém provozu, péče bude zajištěna jako každý jiný den. Pacienti se nemusejí bát, že by snad nebyli ošetřeni,“ zdůraznila mluvčí.        

Podporu stávce zdravotníků vyslovil Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů. Klub sám nic neorganizuje, záleží na každém členovi, jestli se k protestu připojí. Svaz pacientů vyzval občany, aby ve dni stávky omezili návštěvy zdravotnických zařízení, pokud nemají akutní obtíže, a umožnili tak zdravotníkům stávku a zajištění nezbytných služeb.

Ve středu se zavře zhruba 500 škol

Podle školských odborů se ke středečnímu protestu připojí asi čtvrtina všech škol, celkem 2500. Úplně uzavřeno bude asi 500 škol, v ostatních se omezí provoz školních jídelen. Protestují totiž zejména nepedagogičtí pracovníci škol jako kuchařky, školníci a administrativní pracovníci. Těm mají na rozdíl od učitelů klesnout od příštího roku platy o deset procent.

Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka se do stávky zapojí zejména základní školy, nevyhne se však ani mateřským, středním nebo speciálním. V Českých Budějovicích bude třeba uzavřena Mateřská škola Čéčova, otevřena bude jen jedna třída. V mateřských školách Jana Opletala, Emila Pittera a Pražská budou stávkovat pouze nepedagogičtí pracovníci a děti zůstanou bez jídla. Školky to vyřešily tak, že mají otevřeno jen dopoledne nebo požádaly rodiče, aby dětem dali jídlo na celý den.